Premiér Petr Fiala odjel do Nizozemska, aby se zúčastnil slavnostního otevření nového terminálu na zkapalnělý plyn, díky němuž se sníží česká závislost na plynu z Ruska. Předseda vlády ve svém projevu ocenil spolupráci s ostatními zeměmi a krok označil za úspěch jak české vlády, tak i společnosti ČEZ. Česká republika získala v nizozemském terminálu kapacitu na tři miliardy metrů krychlových plynu, roční spotřeba v ČR loni přesáhla devět miliard metrů krychlových.
Jako první před otevřením terminálu hovořil šéf nizozemské státní společnosti Gasunie Han Fennema. Ten zdůraznil, že nový terminál posílí energetickou bezpečnost. Gasunie si koncem dubna od belgické loďařské skupiny Exmar pronajala plovoucí terminál, který nyní bude kotvit na severu Nizozemska v Eemshavenu. V červnu část kapacity získala státní společnost ČEZ. „Tento projekt ukazuje, jak moc jsou si naše země blízké,“ řekl Fennena a poděkoval Fialovi za účast.
„Stojíme po boku České republiky spolu s dalšími zeměmi, abychom čelili barbarské ruské agresi proti Ukrajině,“ uvedl nizozemský ministr pro klima a energetickou politiku Nizozemska Rob Jetten, který zdůraznil, že na vzniku terminálu má podíl i Evropská komise. Je přesvědčen o tom, že válka na Ukrajině musí vést k naprosté změně toho, jaké energie bude svět využívat. „Podaří se nám snížit evropskou závislost na ruském plynu,“ dodal.
„Rusko způsobilo paniku na světových trzích. Vidíme to nyní v případě Nord Stream 1. Vladimir Putin je přímo odpovědný za vysoké ceny energií,“ řekl ve svém projevu Fiala. Zdůraznil, že sankce vůči Rusku budou pokračovat. Podle Fialy je nový terminál důkazem skvělé spolupráce mezi státy – loď dorazila do Nizozemska, do Česka pak plyn bude proudit přes Německo. „Dostaneme do Evropy více plynu. A jeho ceny zase začnou padat,“ zaznělo.
„Česká vláda přijímá opatření k minimalizaci dopadů války na naše domácnosti a podniky a celoevropské řešení hledá i Evropská unie. Jako zástupce předsednictví EU usilovně pracuji na nalezení dalšího konsenzu,“ uvedl český premiér.
„Tato krize se netýká jen plynu. Podnikáme také kroky k co nejrychlejšímu rozšíření naší jaderné kapacity. Budeme podporovat bezemisní zdroje energie a povzbuzovat investice do inovací a úspor. Máme jasno v tom, kam směřujeme: ke skutečné energetické nezávislosti – a také k rychlejší transformaci na udržitelnější ekonomiku,“ uzavřel Fiala.
On-line pak hovořil federální ministr pro hospodářské záležitosti a opatření v oblasti klimatu Spolkové republiky Německo Robert Habeck.
Podle předsedy představenstva ČEZu Daniela Beneše dorazí první loď se zkapalnělým plynem pro Česko 19. září. Celkově těchto lodí bude osm a jde o pokrytí třetiny české roční spotřeby.
Terminál o celkové roční kapacitě 8 miliard kubických metrů plynu vznikl v přístavu Eemshaven v provincii Groningen na severu Nizozemska. Do terminálu se bude na speciálně upravených tankerech dovážet zkapalnělý zemní plyn, který se převede do plynného skupenství a následně se z terminálu vpustí do přepravních plynovodů do České republiky.