Neustálé pokusy ruských vojáků o postup u ukrajinské pevnosti Avdijivka v Doněcké oblasti si na jejich straně již vyžádaly ohromné ztráty. Mnohé z nich jim způsobily drony obránců, a právě záběry jedné takové zbraně nyní ukrajinské ozbrojené síly zveřejnily.
Videozáznam publikovaný ukrajinským webem Vojenský kurýr zachycuje průlet ukrajinského FPV dronu (dronu řízeného z pohledu první osoby, pozn. red.) nad křížením polních cest na bojišti u Avdijivky. Nachází se na ní ohromné množství zničené ruské techniky, včetně tanků a bojových vozidel pěchoty.
Dron ale neletí nad oblastí bez důvodu. Ve skutečnosti ho jeho operátor záhy zamíří na skupinu ruských vojáků, kteří odcházejí z místa zkázy, a zřejmě detonuje v jejich bezprostřední blízkosti. Záběry neukážou to, co následovalo, nicméně není pochyb, že pro ruské útočníky nešlo o nic příjemného.
Obdobná videa a fotografie slouží analytikům otevřených zdrojů ke stanovení skutečných ruských ztrát v konkrétní oblasti, podobně, jako to ukazuje přehled zničené ruské techniky severně od obce Vodjane, na jihozápad od Avdijivky, kde se Rusové už měsíce marně snaží přiblížit se k jedné z mála silnic, které bezmála obklíčenou ukrajinskou pevnost dosud spojují se zázemím. Majitel účtu napočítal jen na tomto místě 27 zničených vozidel.
Rusové se Avdijivku intenzivně pokoušejí dobýt již od října, kdy také obráncům padly za oběť první desítky kusů jejich obrněné techniky. Hovoří se o tom, že jen během úvodních pokusů útoků na ukrajinské město jich bylo zničeno více než sto. Ruské ztráty se od té doby ovšem výrazně zvýšily, a to také pokud jde o mužstvo, především vinou frontálních útoků ruské pěchoty, často bez podpory mechanizace.
Ukrajinci hovoří o tom, že ruské ztráty v oblasti překročily již 15 tisíc mužů a rychle se blíží ke dvaceti. To samozřejmě nelze nezávisle ověřit, nicméně již z dostupných videí, zveřejněných nejen jednotkami ukrajinské armády, je zřejmé, že boje, které se zde vedou, připomínají doposud nejintenzivnější rusko-ukrajinské střety, jako byla bitva o Bachmut nebo bitva o Vuhledar, a zřejmě je ještě předčí.
Ukrajinští velitelé Tarnavskyj a Zalužnyj přitom nevidí, že by se tlak Rusů na oblast snižoval, naopak podle jejich sdělení ho vystupňovali a očekává se, že příští měsíce budou pro ukrajinské obránce velice těžké. Může za to také výpadek západní pomoci, přičemž ukrajinské velení již připustilo, že je kvůli nedostatku vojenských dodávek nuceno přizpůsobit své plánování vojenských operací nové pochmurné realitě.