Ještě před měsícem premiér Andrej Babiš odrážel kritiku opozičních poslanců, aby se raději zabývali zahrádkářským zákonem než covidem. Dnes varuje před kolapsem zdravotnictví, jelikož vládní opatření nefungují. Vynechává přitom svoji roli krizového manažera, kterou nezvládl, a chyby hledá všude kolem.
Pravidelné nedělní videohlášení Čau lidi se neslo v mentorském duchu. Hned na úvod premiér Babiš posluchačům vyjevil, že pro ně nemá dobré zprávy. „Pandemie covidu-19 skutečně roste, naše čísla jsou katastrofální. A proč tomu tak je? No protože opatření vlády nefungují a musel by se stát zázrak, aby zafungovala,“ přiznal a hned pojmenoval viníka – „nezodpovědné“ občany, kteří se příliš pohybují venku.
Nejlepší obrana je útok
„Já jsem opakovaně apeloval a prosil, abyste ta opatření dodržovali a brali tu pandemii vážně. Vždyť jsme přece jasně řekli, že je potřeba omezit kontakty. Proč je tak složité to pochopit? Co je tohle, prosím vás?“ obořil se zvýšeným hlasem a ukázal jako odstrašující příklad farmářské trhy na pražské Náplavce.
K tomu je nutné uvést na pravou míru, že trhy byly povolené a na dodržování předpisů dohlíželi nejen organizátoři, ale i městská policie, která měla možnost na místě ukládat sankce. Babiš by měl ale v první řadě vysvětlit, proč je venkovní prodej na farmářských trzích rizikovější než v uzavřených supermarketech, kde se „shlukuje“ ještě větší množství lidí. Není to i proto, že na nich nemůže uplatnit svoji diskutabilní produkci?
„Ne všichni z vás to berete vážně a ne všichni si uvědomujete, co by pro náš stát znamenalo, kdybychom to nezvládli. Pokud to nefunguje, tak co nám jiného zbyde než ty opatření znovu přitvrdit,“ dodal premiér doslovně, přičemž se neopomněl pochválit, co všechno vláda pozitivního dělá.
Absence leadershipu
„Já tady nic nebudu slibovat, protože já nevím, co bude s tím virem, nevím,“ přiznal Babiš upřímně absenci leadershipu, ačkoli se ještě nedávno sám i za hranicemi tituloval za úspěšného krizového manažera. Kdyby totéž prohlásil před říjnovými volbami, kdy se záměrně vyhnul nepopulárním krokům a varovná data přitom měl k dispozici, dopadly by v nich vládní strany jako celek ještě žalostněji.
Nemá se čím chlubit. Není normální, pokud se Česká republika během dvou měsíců propadla z jarního premianta na nejnižší příčky světových žebříčků v rychlosti šíření nákazy a počtu těžkých případů. Není samo sebou, že jsme dnes po Argentině na druhém místě na světě v úmrtích na počet obyvatel.
Premiér Babiš tato fakta, odhalující vážné systémové chyby, popírá a zamlžuje statistikami od vzniku pandemie. Jelikož je 90 procent obětí mezi seniory nad 65 let, je neoddiskutovatelné, že vláda ostudně selhala v ochraně nejzranitelnějších skupin. Projevuje se nebezpečný vliv marketingu ANO, který upřednostnil teatrální předvolební akce s rozesláním několika jednorázových roušek s nulovým efektem.
Konečně není jen tak, že Česká republika v současnosti vykazuje nejvyšší procento pozitivních testů z celé Evropské unie. Dosahuje až 30 procent, zatímco v řadě evropských zemí je řádově nižší. To signalizuje masový počet nediagnostikovaných přenašečů viru, tedy dosud nepříliš funkční trasování, slibované vládou od května.
Pokud dnes premiér Babiš naléhá na občany, aby konečně brali jeho výzvy a pandemii vážně, připomeňme znovu některé jeho výroky.
22. srpna 2020
„Chceme nechat lidem svobodu, ať se rozhodnou. Ti starší by se měli chránit, ale neměli bychom všechno nařizovat. Prostě se potřebujeme vrátit do normálního života před virem,“ reagoval pro deník Právo na otázku, proč donutil exministra zdravotnictví Vojtěcha změkčit nařízení pro plošné nošení roušek.
„Původní rozhodnutí bylo předčasné a zbytečné. Každý, kdo má selský rozum, což je můj hlavní pracovní nástroj, to nemohl pochopit a byl jím překvapen. Proto jsme ho změnili. Lidé jsou už otrávení z různých nařízení, proto si myslím, že teď jsme rozhodli správně,“ dodal s tím, že Vojtěch byl údajně experty uveden v omyl.
17. září 2020
„Já bych doporučil velice jednoduchou věc. Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad, ne do řetězců. Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19,“ pokáral premiér opoziční poslance při interpelacích, čímž prokázal, jak ho téma čínského viru otravuje a nedává mu patřičnou váhu.
12. října 2020
„Já nevím, jaké chyby se staly, nevím, kde se stal nějaký zásadní problém… Nejsem si vědom svého pochybení a nevím, proč bych měl být pokornější. Nerozumím otázce, úplně nevím, co by teďka nefungovalo,“ reagoval premiér na tiskové konferenci už po volbách, zda vláda nepochybila a nepodcenila situaci.
„Já mám čisté svědomí. Ano, můžeme říkat, že máme tisíc mrtvých. No, to je průměr tří dnů v České republice. U nás zemře 110 tisíc lidí za rok, 27 tisíc na rakovinu, v průměru 350 denně… Ten počet, to jsou lidé, kteří umírají s covidem,“ reagoval cynicky na otázku k rychlému růstu úmrtí. Dnes jich je dvakrát víc.
Premiér nyní hovoří o katastrofě a přehazuje odpovědnost na občany. Podle posledních průzkumů skutečně důvěra ve schopnosti vlády zvládnout koronakrizi klesá a nevěří jí až 70 procent obyvatel. Nejlépe to dokládají výsledky. Dosud nezabrala žádná opatření vlády postupně zpřísňovaná od 16. září. Situace se stále zhoršuje i po nástupu plukovníka Prymuly.
Papalášská arogance
Ke snížení důvěry přispěly nekonečný chaos, zoufalá komunikace a nedodržování nařízení samotnými členy vlády. Už dva ministři onemocněli covidem-19. Mezi nimi paradoxně šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, profilující se jako stoupenec nejtvrdších restrikcí. Dvakrát byl načapán při porušení pravidel pro nošení roušek.
Premiér Babiš vyzýval občany, aby letos trávili dovolenou doma. Sám se letěl osvěžit na Krétu k moři a jeho manželka do Chorvatska. Když byl odhalen pozitivní test hlavní hygieničky Jarmily Rážové, se kterou seděl na jednání, na rozdíl od exministra Vojtěcha odmítl nastoupit do karantény.
Korunu všemu symbolicky nasadila aféra ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který přijal pozvání zákulisního šíbra Jaroslava Faltýnka na tajnou noční schůzku s lobbistickým pozadím do „provařené“ restaurace v době, kdy měla být uzavřena. Výsledek? Prymula přijde o post ministra, ale Babiš ho hned lanaří do vládních služeb. Faltýnkovi se prakticky nestalo nic. Formálně jen přišel o stranickou funkci, které se vzdal už v minulosti.
Z výše uvedených důvodů je premiérova kritika veřejnosti a příliš pozdní přiznání „katastrofální“ situace do nebe volajícím pokrytectvím. O to tvrdší zásahy do života lidí a ekonomiky dnes vláda musí použít. Pokud dnes apeluje, že „bez spolupráce s občany to nemůže zvládnout žádná vláda na světě“, tímto papalášsky arogantním a mentorským stylem a přiznáním vlastní nemohoucnosti důvěru lidí nezvýší.