Dárek za necelou miliardu chystá pražská primátorka pro svého stranického šéfa. Na žádost Andreje Babiše vyměnila Adriana Krnáčová členy představenstva Kongresového centra a schyluje se tak k odevzdání významné budovy do rukou ministra financí. Krnáčová tímto krokem jasně upřednostnila zájmy Andreje Babiše před těmi městskými, které má jako primátorka Prahy zastávat.
Krnáčové se změnou v představenstvu podařilo to, co jí Babiš nakázal. Chtěl, aby měl stát hlavní slovo v rozhodování o budoucnosti největšího českého kongresového centra. Nyní má ministr financí poměr svých podřízených k ostatním členům vedoucího orgánu centra 3:2. Město tak vlastně ztratilo 800 milionů korun, které do akcií KCP vložilo. „Bohužel se naplnilo to, že ačkoliv je smlouva dobře napsaná, nedokáže město ochránit před městem samotným,“ řekl Svobodnému fóru Václav Novotný, který měl v minulém zastupitelstvu KCP na starost. Naráží tak na fakt, že celá akce byla zřejmě plánována už daleko dopředu. Krnáčová totiž hned od uvedení do funkce trvala na tom, aby měla Kongresové centrum ve své gesci a mohla tak později splnit Babišův úkol. Jaký osobní užitek by mohl mít pro Babiše možný prodej budov a pozemků, které spadají pod KCP, je těžké odhadnout. Je však jisté, že investor by se zřejmě našel. V roce 2012 o koupi silně usilovala investiční skupina Penta.
Smlouva stát nezvýhodňuje
Přestože stát má v KCP majoritu, nemohl si zatím s budovou a přilehlými pozemky dělat, co chtěl. „Smlouva je sepsána pro město velmi výhodně, ale to se při změně v představenstvu KCP může rychle změnit,“ říká Novotný. Babiš od nástupu do funkce argumentuje tím, že stát zaplatil za KCP dvoumiliardový dluh, tudíž by měl mít výraznější slovo v jeho vedení. „Tak to ale úplně není. Ten dluh vznikl hlavně kvůli státu,“ vysvětluje Novotný. „V roce 2000 si stát kvůli konferenci MMF půjčil 55 milionů eur na rekonstrukci Kongresového centra a ručil za splacení té sumy,“ pokračuje bývalý náměstek primátora. „Kdyby do 16. dubna 2014 nebylo vše splaceno, mohlo KCP skončit v rukou věřitelů,“ dodává. To si uvědomoval i tehdejší ministr financí Kalousek a po něm i Jan Fischer. Ten rozhodl o dvoumiliardové dotaci, kterou podmínil převedení majoritního vlivu na stát. Akciová společnost je tak od té doby rozdělena na 55 procent vlastněných státem a 45 procent je města.
Babiš je rozladěný, že nemůže KCP velet
Podle všeho to vypadá, že kromě miliard, které by Andrej Babiš mohl na prodeji KCP vydělat, je za urputnou snahou centru velet i jeho ego. Miliardář totiž není zvyklý na to, že by mu nějaká firma odporovala nebo si ji nemohl koupit. V představenstvu Kongresového centra ale doposud seděli lidé, kteří Babišovi nedávali absolutní moc a ministr s nimi musel jednat. Nejjednodušší tak bylo je z vedení odvolat a nahradit je loajálnějšími zaměstnanci. „Uznávám, že změny v představenstvech po volbách jsou obvyklé. My jsme taky vyměnili členy z ČSSD a KSČM, protože jsme se s nimi nemohli dohodnout. Teď jsme zkrátka ti nepohodlní my. Jen mě zaráží, jak primátorka může zastávat touhy svého šéfa víc než zájmy města,“ říká Novotný.