Nejčtenější list Andreje Babiše MF DNES a server iDNES přichází s ostrou kritikou pražské primátorky Adriany Krnáčové, kterou do čela hlavního města dosadilo Babišovo hnutí ANO. V páteční MF DNES vyšel článek „Kličkovaná Adriany Krnáčové“ a iDNES publikoval zprávu s titulkem „Krnáčová dostala loni na vnitru štědré odměny, jejich výši nechce říci“.
Články uvádějí, že si Adriana Krnáčová vydělala ve své minulé pozici náměstkyně ministra vnitra za rok 2014 celkem 1 269 120 korun, z čehož 505 tisíc korun činila odměna. I ostatní náměstci měli obdobné příjmy. Problém spočívá v tom, že Adriana Krnáčová, která dobře ví, že právě skandalizování příjmů je obvyklou metodou sestřelování politiků, při kontaktu s redaktorkou MF DNES Adélou Paclíkovou půlmilionovou odměnu označila za nesmysl. „Takovou odměnu jsem nedostala,“ odpověděla prý Krnáčová na esemesku z redakce. Jenže výpis odměn ministerských náměstků, který si MF DNES vyžádala, ukazuje, že náměstek, který po devíti měsících odešel z funkce, si vydělal právě uvedené částky. Na oficiálním výpisu z ministerstva jsou totiž příjmy uvedeny jen pro pozici, nikoli pro jméno, nicméně je zřetelné, které jméno sedí k uvedené funkci. Pak by tedy Krnáčová listu lhala. Informace v MF DNES o vydělaných částkách se přitom na různých místech textu poněkud rozcházejí a zjevně v nich došlo k chybě.
Co si máme tedy o tom myslet, když Babišova MF DNES ostře kritizuje Babišovu pražskou primátorku? Kombinace vlastnictví klíčových médií a otěže vládní politické strany v rukou nejmocnějšího českého miliardáře navozuje hned několik možných výkladů. Jakkoli začneme interpretací, že z hlediska férové žurnalistiky je v tomto případě vše v pořádku, tak případ stejně ukazuje, že uvedená kombinace mocenského vlivu přináší neustálé pochybnosti.
Co to tedy znamená?
1. MF DNES mohla v tomto případě postupovat zcela legitimně a žurnalisticky nezávisle. Pak ale není jasné, proč si vybrala právě Adrianu Krnáčovou. Že by právě proto, aby na rozebírání jejích příjmů dokázala svoji nezávislost na hnutí ANO? Nebo prostě proto, že je Krnáčová velmi viditelnou tváří a je tudíž legitimní se zabývat právě jejími příjmy? Prostě nevíme.
2. Když se vzpomeneme na nedávný případ ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, které nejprve LN namydlily ostře kritickými články schody a pak ji Babiš donutil k odchodu s odkazem na její „špatný mediální obraz“, tak se nemůžeme ubránit pocitu, že se pod Adrianou Krnáčovou kýve židle. Tomu napovídají i jiné zprávy z pražského zastupitelstva, kde má kritiky i v rámci hnutí ANO. Plyne z toho, že redakce MF DNES stejně jako Lidové noviny dobře ví, kdo má v hnutí ANO slabou pozici a koho je pak možné kritizovat a sestřelovat? Vypadá to tak, jistě to nevíme.
3. Jisté je, že MF DNES a ani Lidové noviny nekritizují Babišovy nejbližší spolupracovníky: Faltýnka, Kleslovou a Pelikána. A už vůbec nerozebírají miliardové příjmy a dotace z veřejných rozpočtů svého majitele. Především však tutlají okolnosti vzniku celého jeho bohatství. Prostor pro dokázání nezávislosti redakce MF DNES a Lidových novin začíná u převzetí firmy Agrofert Andrejem Babišem a nikoli u běžných odměn Krnáčové. Příjmy Adriany Krnáčové jsou na poměry českých manažérských platů obvyklé a není na nich nic divného. Vlastně jen to, že je MF DNES skandalizuje. A to je zvláštní a my nevíme, proč se to děje.
Víme v zásadě jen to, že uvedená kombinace vlastnictví médií a politické moci vede k nepřetržitému sledu absurdit a nutně kremlologických interpretací, při nichž se člověk může jen a jen dohadovat, co za tím vězí. Adriana Krnáčová je po Sabině Slonkové a Heleně Válkové zjevně další dámou, která vlezla někam, kam lézt neměla. Toto prostředí využilo její pochybný image bojovnice s korupcí a její ženskou tvář. A toto samé prostředí se k ní zřejmě nyní staví zády. Helena Válková dobře ukázala, jak lidé v hnutí ANO vnímají nezávislost Babišových médií. „Požádala jsem ho, aby tu negativní medializaci zastavil,“ svěřila se Válková deníku Právo. Vůbec ji nepřišlo na mysl, že právě to přeci podle oficiální ideologie, kterou neustále šíří i vedoucí novináři Babišových médií, úřeci Andrej Babiš nikdy nedělá. Ti novináři přitom ví sami dobře, co si mohou dovolit a co již ne. Lze také očekávat, že ani Krnáčové se žádná Babišova speciální ochrana týkat nebude. Nebo snad ano? Opět nevíme. Tato mediální ochrana se totiž z principu týká opravdu jen Babiše samotného. A snad pár přátel z StB.
Z případu si můžeme odnést jen jedno nezpochybnitelné zjištění. Jedná se tu o zmatenou situaci, která je důsledkem naprosté netransparentnosti práce Babišových médií.