Vysokoškolský učitel, filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa vystoupil na nedělní pražské demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Jak se dívá na rozvrat institucí? Kam směřujeme? Nejenom o tom mluvil během akce v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Pane Kroupo, scházíme se zde po parlamentních volbách na Slovensku, které přinesly konec hegemonie Ficova SMERU. Proč stále nepřichází změna i u nás?
Bohudík nedošlo v Česku k tak závažným zločinům jako na Slovensku, kde byly díky tomu odhaleny korupční struktury sahající až do vlády. Otřáslo to slovenskou společností. A navíc se vynořila nová generace politiků, kteří nebyli spojení s minulými kauzami. Toto dohromady umožnilo zvolení prezidentky Čaputové a nyní hnutí OLaNO, které dosáhlo vítězství ve volbách.
A vzhledem k české situaci?
Shromáždění, která svolává Milion chvilek pro demokracii, vytvářejí soustavný tlak na politiky, a to zcela v souladu s duchem naší ústavy. Zejména vyvíjí tlak na demokratické politické strany, aby se sjednotily. Já se navíc domnívám, že pokud nevytvoří po krajských volbách jednotný demokratický blok, který by měl šanci ve volbách, je třeba vytvořit nové široké hnutí, jako bylo Občanské fórum.
Tím myslíte, že by se měla přeformovat současná politická opozice, nebo byste upřednostňoval nové tváře?
Já bych vítal, kdyby se vynořily nové silné osobnosti. Ale vůbec nevylučuji, že by se mohly v tomto hnutí angažovat současné demokratické politické strany, které samy nedokážou najít vnitřní sílu se spojit. Může vzniknout společná kandidátka, na které by byli jejich členové.
Napadají vás nějaká konkrétní jména?
Jmenovat nechci, ale bedlivě pozoruji, kdo se na politické scéně profiluje. A také se mi líbí mnozí lidé, kteří se angažující v různých veřejných iniciativách a dozráli již do věku, kdy by mohli přestoupit do politiky.
A rozumíte důvodům, proč Milion chvilek pro demokracii nechce do politiky vstupovat, nebo byste jim doporučil něco jiného?
Milion chvilek si vytknul svůj cíl a ten úspěšně plní. A nikde není řečeno, že právě z lidí, kteří se účastní těchto demonstrací, nemůže vzniknout nové politické hnutí.
Na demonstraci jste přirovnal chování některých lidi v byznysu ke komunistům po roce 1948. V čem je ta podobnost?
Chtěl jsem upozornit na to, že některé postupy jsou velmi podobné. A že je důležité, aby se proti takovýmto krokům vystupovalo ve chvíli, kdy jsou ještě malé, protože až budou velké, tak už nebude možné se jim ubránit.
Citoval jste i výrok Tomáše Garrigue Masaryka, že by se mělo proti společenskému zlu vystupovat v době, kdy je malé. Ale je skutečně stále ještě malé?
Je malé ve smyslu, že je stále zvládnutelné.
Zmiňoval jste i snahy o změnu podstatné náležitosti demokratického právního státu. Můžete to prosím rozvést?
To, co se děje v dnešní společnosti, je do určité míry podobné tomu, co se dělo v roce 1948. Do státních institucí, které mají fungovat nezávisle na politických stranách, si vládnoucí strany dosazují svoje lidi. Vzniká tak jednotná politická vůle, která prakticky ruší dělbu moci.
Například?
Jde nejenom o pana Křečka (JUDr. Stanislav Křeček byl v únoru zvolen poslanci do funkce veřejného ochránce práv – pozn. red.). Čeká nás volba do mediálních rad. Obávám se, že bude velmi náročné ubránit se snaze ovládnout veřejnoprávní média a stejně tak následně případnému zneužívání těchto médií. A dále i změny, ke kterým docházelo v policii a jež měly nepochybně za cíl ovlivnit policejní vyšetřování. Ale to největší nebezpečí je, pokud se nepodaří vymanit soudnictví z vlivu státní správy.
Zastavme se prosím ještě u veřejnoprávních médií. Jsou v ohrožení?
Ano, po převolení mediálních rad budou veřejnoprávní média ohrožena. A budou stejně jako soukromá média pana Babiše muset sloužit jeho zájmům. Ať přímo, nebo nepřímo.
A samotná volba pana Křečka? Co bude znamenat pro úřad veřejného ochránce práv?
Ten úřad může plnit dobře svoji funkci pouze tehdy, pokud se těší široké důvěře občanů. Ve chvíli, kdy tam vstoupí politik, který je zjevně spojený se současnou vládní mocí, tak nemají občané důvod mu důvěřovat, že je bude před touto mocí chránit.