Nejhorší bojiště na celé frontě se podle válečných komentátorů nachází na levém břehu Dněpru, kde ukrajinská námořní pěchota hájí vybudované předmostí, a Rusové se ji ze všech sil snaží vytlačit. Mariňáci jim ale vzdorují ze všech sil a bez těžké techniky působí Rusům značné škody pomocí dělostřelectva, FPV dronů, min a dalších zbraní.
Nejnovější zprávy ukrajinského generálního štábu hovoří o tom, že se ukrajinští vojáci za Dněprem v Chersonské oblasti snaží rozšířit své předmostí, Rusové jim nicméně nemíní dát nic zadarmo. Jen během čtvrtka se je šestkrát pokusili vytlačit z jejich pozic. Byli však odraženi.
Také podle českých vojenských komentátorů z webu Válka online svádějí ukrajinské síly s Rusy urputné poziční boje, které limituje fakt, že veškeré zásoby je nutné přepravit na člunech přes řeku, čemuž se okupanti snaží za každou cenu zabránit a masivně jejich plavidla ostřelují, ne vždy bez úspěchu.
Naopak výhodu mají ukrajinští vojáci ve vzduchu, a to i poté, co se sestřelili na jihu několik bombardérů Su-34 a omezili tak ničení svých pozic pomocí klouzavých bomb. Navíc se jim nadále daří rušit drony nepřítele a naopak se značnou efektivitou využívat vlastní bezpilotní prostředky k likvidaci ruských vojáků i techniky.
Práce operátora dronu u obce Krynky v Chersonské oblasti. Cílem se tentokrát stal ruský tank
Také analytici z amerického Institutu pro studium války sledují kruté boje na levém břehu Dněpru. S odkazem na ruské zdroje uvádějí, že Ukrajinci nadále masivně využívají drony v oblastech obcí Krynky, Olešky a Nová Kachovka, tedy po celém pásu svého předmostí, a že jejich prostředky elektronického boje naopak Rusům znemožňují oplatit jim to stejnou mincí.
Ukrajinskou pěchotu se podle zmíněných českých analytiků snaží zastavit především ruští výsadkáři z ruské 104. gardové úderné výsadkové divize, není to ale práce snů. Spíš naopak. Silnici vedoucí na bojiště u vesnice Krynky, přezdívají Rusové „dálnice smrti“, a to kvůli množství jejich zničených vozidel a bojové techniky, která se na ní nachází a výsadkáři podle nich utrpěli těžké ztráty.
V celé oblasti navíc silně úřaduje dělostřelectvo obou stran. Jak už deník FORUM 24 informoval, ruské straně měl při jeho navádění a koordinaci dělostřeleckých systémů pomoci supermoderní protibateriový radar Jastreb schopný odhalovat pozice ukrajinských zbraní. Nejnovější zařízení v hodnotě 250 milionů dolarů (5,6 miliardy korun), ale Ukrajinci pouhých pár dnů poté, co se v oblasti objevil, vyřadili raketou HIMARS.
VIDEO: SSO Ukrajiny, se souhlasem