NÁZOR / Kleptokracie je systém, v němž vládnoucí elity využívají vysoké politické moci k osobnímu prospěchu prostřednictvím korupce. Je v rozporu s demokracií a podporuje nerovnost. Rusko pod vedením Vladimira Putina funguje na tomto systému dlouhá léta.
Jedním z významných zdrojů financování ruské kleptokracie je stále vývoz nebroušených drahokamů. Podle údajů Observatory of Economic Complexity získalo Rusko z vývozu diamantů v roce 2021 přes 100 miliard korun a bylo tak osmým největším exportérem diamantů na světě.
Mezinárodní pracovní skupina pro ruské sankce navrhla zařadit společnosti Alrosa a Grib Diamonds na seznam sankcionovaných subjektů EU, uvalit individuální sankce na jejich nejvyšší vedení a zavést zákaz dovozu všech ruských diamantů.
Proti tomuto zákazu se však staví některé země EU v čele s Belgií, která z prodeje ruských diamantů inkasuje nemalé peníze. Odpůrci „evropského“ zákazu argumentují tím, že sankce musí být uvaleny globálně, ne pouze v rámci EU. Pak totiž nemají význam.
Obávají se přesunu na jiné trhy a také obcházení sankcí, což je jeden z problémů, na který se chtějí lídři EU zaměřit. V předchozích sankčních balíčcích proti Rusku zákaz neprošel a v aktuálně projednávaném jedenáctém balíčku stopka pro ruské diamanty do Evropy, zdá se, také nehrozí.
Ruští kleptokraté se smějí
Kleptokraté se naučili využívat slabých míst evropských systémů, jako jsou neregulované zahraniční účty, fiktivní společnosti a nedostatečné prosazování pravidel. Dokonce i v rámci EU existují rozdílné názory na to, jak přistupovat k ruskému vývozu, přičemž některé země prosazují spíše globální přístup před tím evropským.
Pokrok v boji proti kleptokracii a praní špinavých peněz je pomalý, a to zejména kvůli omezeným zdrojům a informacím, s nimiž se potýkají orgány činné v trestním řízení a soudy v západních zemích. V této oblasti tedy existuje obrovský potenciál pro zlepšení.
Narušením finančních sítí a omezením přístupu na mezinárodní trhy chce EU ochromit mechanismy financování, které udržují kleptokratický režim.
Autoritářský režim v Rusku představuje pro demokratickou EU největší hrozbu. Je naší povinností nalézt robustní sankční mechanismus, který kleptokratický režim oslabí a podpoří mír v Evropě.
Konec obcházení sankcí! Nebo?
Žádný sankční mechanismus nebude účinný, pokud jej nebudou aktéři dodržovat. Obcházení sankcí by mělo být trestné, jen tak přinutíte ostatní, aby dodržovali stanovená pravidla. Pro evropské lídry, kteří jednají o novém sankčním balíčku, jenž má zamezit obcházení sankcí, bude nalezení konsenzu pořádným oříškem. Už nyní se proti němu staví Maďarsko s Řeckem. Důvodem je, že firmy z těchto zemí z obcházení sankcí profitují.
Povinností předních politiků je udělat všechno pro to, aby Rusko nemohlo dále financovat skrz vývoz svých produktů válku na Ukrajině. Věřím, že to je stále společný cíl všech evropských lídrů. Jen tak můžeme válku na Ukrajině zastavit a ochromit rozsáhlý systém kleptokracie v Rusku.
Autor je europoslanec Tomáš Zdechovský za KDU-ČSL.