
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem během setkání v Oválné pracovně v únoru 2025. FOTO: Bílý dům / se souhlasem
FOTO: Bílý dům / se souhlasem

Země Evropské unie varovaly administrativu Donalda Trumpa, že neuznají anektovaný poloostrov Krym za ruské území a neschválí žádné kroky Spojených států, které by anexi poloostrova jednostranně uznaly. S odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele sedmadvacítky to napsal britský deník Financial Times. Uznání Krymu za ruské území je jedním z bodů amerického návrhu na dohodu o ukončení války na Ukrajině.
„Krym je Ukrajina,“ řekla už dříve v reakci na americký návrh dohody šéfka zahraniční politiky Evropské unie Kaja Kallasová.
Podle Financial Times zůstává pro členské státy sedmadvacítky myšlenka uznání anexe Krymu – prvního záboru území vojenskou silou v Evropě od konce druhé světové války v roce 1945 – nepřijatelná, neboť by to podkopalo řád, který po generace udržoval na kontinentu mír.
„Krym a aspirace na členství v NATO jsou pro nás červenou linií. Nemůžeme se jich vzdát,“ řekl britskému deníku vysoce postavený diplomat Evropské unie. Podle zdrojů by největší evropské mocnosti NATO měly „odradit“ Washington od jednostranného uznání Krymu za ruský.
„V nejhorším případě (Spojené státy, pozn. red.) nebudou schopny dosáhnout dohody mezi Ukrajinou a Ruskem a celá věc bude vnucena Ukrajině. Tehdy si Evropa bude muset vybrat,“ dodal další zdroj Financial Times.
Jak nedávno v rozhovoru pro deník FORUM 24 popsal předseda parlamentního zahraničního výboru Oleksandr Merežko, uznání poloostrova Krym za ruské území je červenou linií i pro Kyjev. „Krym je v naší ústavě a zůstane tam navždy, stejně jako další dočasně okupovaná území. Územní celistvost je na prvním místě,“ poznamenal.
„Na druhém místě je naše přežití. Co je nejlepší zárukou našeho přežití? Členství v NATO. Třetí je naše obranyschopnost, nepřijmeme žádné omezení,“ dodal Merežko.
Washington vyvíjí tlak na Kyjev, aby se v zájmu míru smířil s územními a dalšími ústupky Rusku, které invazí do sousední země v únoru 2022 rozpoutalo nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.
Plán na ukončení války Ruska proti Ukrajině byl podle amerického deníku The Wall Street Journal představen ukrajinské a evropské straně na schůzce v Paříži v polovině dubna, zahrnuje možné uznání anexe Krymu ze strany Spojených států a odmítnutí diskuse o členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.
Spojené státy podle návrhu neuznají, že má Rusko legální právo kontrolovat čtyři regiony na východě Ukrajiny, které anektovalo už v roce 2022. Zároveň návrh Spojených států nepožaduje, aby ruská armáda tato území opustila.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy mají s Ruskem dohodu o ukončení války na Ukrajině. Nyní zbývá uzavřít dohodu i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
„Myslím, že jsme se s Ruskem dohodli. Musíme se dohodnout se Zelenským. Myslel jsem si, že by jednání s ním bylo jednodušší, ale zatím to bylo těžší,“ řekl Trump. Šéf Bílého domu také dodal, že se nekloní ani na stranu Ruska, ani Ukrajiny, ale že chce uzavřít dohodu a ukončit válku.
Donald Trump už ve středu Zelenskému vyčetl, že jeho prohlášení o neuznání ruské okupace ukrajinského poloostrova Krym ztěžuje dosažení mírové dohody s Ruskem. Ukrajinský prezident tím reagoval na americký návrh z minulého týdne, který vedle uznání anexe Krymu zahrnuje také zrušení sankcí uvalených Washingtonem na Rusko a vyloučení ukrajinského členství v NATO. Kyjev spolu s dalšími evropskými zeměmi návrh odmítl.
Ukrajinská delegace se ve středu v Londýně setkala s představiteli Spojených států, Velké Británie, Francie a Německa, s nimiž probírala společné vize vedoucí k trvalému míru. Delegace řekla americkému vyslanci pro Ukrajinu a Rusko Keithu Kelloggovi, že prvním krokem k zahájení mírových jednání musí být úplné a bezpodmínečné příměří.