Bizarnost současných poměrů dokládají i tanečky kolem schvalování státního rozpočtu na příští rok. Premiér Andrej Babiš prohlašuje, že podporu pro svůj klíčový zákon bude hledat u všech stran, a přitom je jasné, že má šanci jen u KSČM. ČSSD aspoň nemlží a říká na rovinu, že je pro vládu přirozený partner.
[ctete postid=“214477″ title=“Dan asi nemá telefon na Andreje. Ročně postavil jen 13 kilometrů dálnic“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/10/Babiš-Ťok-Brabec-385×230.jpeg“ excerpt=“Je před volbami, a znovu se slibuje. Kandidáti ANO chtějí „nakopnout“ zanedbanou “ permalink=“http://forum24.cz/dan-asi-nema-telefon-na-andreje-rocne-postavil-jen-13-kilometru-dalnic/“]214477[/ctete]
„Komunisti nemají na naši vládu žádný vliv,“ prohlásil český premiér při nedávné návštěvě Německa před kancléřkou Angelou Merkelovou a ostře dodal, že „měli KSČM zakázat“. Chtěl tak na evropské půdě naznačit, že se její vliv na vládu přeceňuje, ačkoli doma ji označil za „demokratickou stranu“ a ocenil její „státotvorný přístup“.
Nevěrohodný distanc
Šéf hnutí ANO stále opakuje, že komunisté podpořili jeho vládu jednorázově, a jinak s nimi nemá nic společného. Tento distanc je licoměrný, protože komunistům vděčí za to, že má kabinet s důvěrou a jistě to nebylo zadarmo. KSČM prosadila do vládního programu svoje priority a personální ústupky.
Proč to premiér dělá? Potřebuje se aspoň naoko dostat z politického ghetta, kam se mesaliancí s Jakešovými pohrobky sám vmanévroval. To mu dělá problémy nejen doma, ale jak vidno, naráží i za hranicemi, kde se před domácím publikem snaží prezentovat jako evropský „hráč“. Stačí jen krátce připomenout některé reakce na vyslovení důvěry jeho menšinovému kabinetu.
„Je smutné, že se komunisté dostávají zpátky k politickým pozicím, poprvé od roku 1989. Odpovědná je za to nová vláda. Předseda vlády Babiš by měl vnést do tohoto politického tahu transparentnost a vysvětlit veřejnosti, co za svoji podporu komunisté dostanou,“ reagoval v červenci vlivný předseda frakce Evropské lidové strany Manfred Weber (CSU), aspirující na post předsedy Evropské komise.
Agentura AFP zase napsala, že jde o první českou vládu s podporou komunistů od pádu železné opony v roce 1989 a připomíná, že premiér Andrej Babiš čelí obviněním z dotačního podvodu. KSČM je podle AFP otevřeně proruskou stranou a proti NATO.
Absurdní počínání
I z těchto důvodů se premiér Babiš, sám s obřím máslem na hlavě, snaží navodit virtuální realitu, že komunisty už k ničemu nepotřebuje a není na nich nijak závislý. Pokud dnes tvrdí, že bude hledat podporu pro svůj státní rozpočet s deficitem 40 miliard korun u všech parlamentních stran, je to jen předvolební póza bez šancí na úspěch.
Toto počínání na první pohled nedává žádný smysl. Absurdní a nelogická je představa, že vláda přijme programové prohlášení, na jeho základě získá s těmi, kdo se na něm podíleli, ve sněmovně důvěru, a potom bude hledat podporu pro úhelný zákon, který je koaličním zrcadlem, někde jinde. Tím se popírá smysl tradiční dělby moci a z toho vyplývající ústavní odpovědnosti.
Úplně naivní ovšem tyto představy nejsou. Předseda vlády se už srdceryvně ptá, zda může být někdo takový „asociál“, že nepodpoří rekordní zvýšení důchodů nebo třeba skokové zvýšení platů učitelů, protože dělá politiku pro lidi.
Jenže ji už nedělá pro budoucí generace, ale hodně sám pro sebe. Nesnižuje daně, ale dále posiluje státní aparát. Rekordně zvyšuje mandatorní výdaje, jen na platy státních zaměstnanců meziročně o 30 miliard korun, a nešetří na vládních výdajích na horší časy. Ostře kritizuje návrh unijního rozpočtu, ale současně chce v plné míře zachovat penězovody z evropských fondů pro velké podniky. V čele s Agrofertem.
KSČM přirozený partner
Návrh státního rozpočtu je projídací, antireformní, a proto nemůže získat podporu skutečně odpovědných stran. Z tohoto důvodu je upřímnější vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) v nedělní Partii (23. 9. 2018). Na dotaz, kde bude vláda hledat pro státní rozpočet hlasy ve Sněmovně, odpověděla: „Při hlasování o důvěře vlády tuto vládu podpořili poslanci a poslankyně KSČM, takže to je první přirozený partner.“
Maláčová má pravdu. Pro Babišovu vládu jsou komunisté přirozený partner, což se projevilo i v jejím programu, a jakékoli zastírací manévry doma i v zahraničí na tom nic nemění. O tom svědčí reakce samotných zástupců KSČM, kteří jsou i přes urážlivé premiérovy poznámky na jejich adresu připraveni státní rozpočet podpořit.
[ctete postid=“214114″ title=“Taškařice pokračuje, ministrem má být „malý Poche“. Jak zareaguje Zeman?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Petříček-385×230.jpeg“ excerpt=“Vládní taškařice kolem jmenování ministra zahraničí nekončí. Jan Hamáček nečekaně “ permalink=“http://forum24.cz/taskarice-pokracuje-ministrem-ma-byt-maly-poche-jak-zareaguje-zeman/“]214114[/ctete]
„Nemyslíme si, že to je úplně v pořádku, nicméně je potřeba dorovnat některé nedotažené věci z minulého roku, proto je pro nás tento schodek akceptovatelný,“ potvrdila předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).
Podobně hovoří další komunistický poslanec Jiří Dolejš. Ani on nevidí zásadnější bariéru při hlasování o rozpočtu v prvním čtení, které proběhne koncem října. Také on říká, že rozpočet se schodkem v době ekonomického vrcholu není dobrý, ale není to podle něj argument pro jeho neschválení.
Vzhledem k tomu, že ostatní parlamentní strany podmiňují případnou podporu Babišova rozpočtu zásadními úpravami a snižováním deficitu, což premiér předem vylučuje, je už dnes jasné, že nikoho jiného než komunisty, o koho se může opřít, nemá. Veškerá přetvářka doma i v zahraničí, že nemají na jeho vládu žádný vliv, je jen chabou marketingovou lží.