Maďarsko nakupuje ruský plyn několikanásobně dráž než zbytek Evropy. Zatímco na burze se průměrná cena plynu za poslední týden pohybovala kolem sedmi korun, Maďarsko platí Rusku za dodávky asi o 47 korun více. Dohoda o dodávkách ruského plynu tak pro východoevropský stát není tak výhodná, jak se na prvopočátku zdálo.
„Důležité je také to, že Maďarsko dnes nakupuje ruský plyn pětkrát levněji, než je cena na evropském trhu,“ řekl na tiskové konferenci Vladimir Putin o mimořádně příznivé ceně ruského plynu na začátku února. Jeho slova podle maďarského webu G7 převzala vládní média a analytici blízcí vedení země.
Maďarský premiér Orbán tuto informaci o ceně nepopřel a po jednání také uvedl, že ruská energie je levná. „Pokud je ruský plyn, pak jsou dodávky pro maďarské rodiny levné,“ prohlásil. Od té doby se ale několikrát ukázalo, že ani jeden výrok není pravdivý. V minulosti sice mohlo dojít k tomu, že Maďarsko za ruský plyn platilo méně, stejně tak se ale nyní ukazuje, že Orbánovo Maďarsko platí za plyn několikanásobně více než zbytek Evropy.
Orbán se přepočítal
Maďarsko Rusku za plyn neplatí pevně stanovenou částku. Cena ruského plynu se musí od něčeho odvíjet. Právě v tom se maďarský premiér Orbán nejspíš přepočítal. V posledních letech se cena plynu obvykle odvíjela od cen na burze. A rusko-maďarská dohoda se v tomto nijak neliší. Cena dodávek plynu do Maďarska téměř přesně kopíruje vývoj cen na burze.
To, že ceny plynu odvíjí právě od ceny na burze, způsobuje, že Rusko Maďarsku prodává plyn za téměř stejné ceny jako burza, ale s asi dvouměsíčním zpožděním. Tedy v době, kdy na burze letí ceny vzhůru, Maďarsko určitou dobu platí méně. Pokud ale ceny letí strmě dolů, stane se pravý opak a Maďarsko platí daleko více než zbytek Evropy.
Burzovní ceny dosáhly svého vrcholu právě před dvěma měsíci a Maďarsko tedy právě teď platí nejvyšší ceny od začátku války na Ukrajině. Od té doby ale tržní ceny prudce klesly a většinu minulého týdne se ceny na burze držely na minimálních hodnotách za poslední rok a půl.
Dohodněte se s Putinem!
K podobné dohodě, jako je ta rusko-maďarská, vyzýval vládu i předseda opozičního SPD Tomio Okamura. Tvrdil, že v Maďarsku mají plyn několikanásobně levnější než občané České republiky. To je sice pravda, ale jen částečně. Ceny plynu se totiž můžou měnit. „Mám příslib od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, že pokud bude SPD ve vládě, tak mi pomohou otevřít přímé dodávky plynu z Ruska po vzoru Maďarska,“ popsal Okamura svoji vizi v rozhovoru pro Lidové noviny letos v září.
Odebírat ruský plyn za nižší ceny by měla České republiky i podle účastníka demonstrace „Česká republika na 1. místě“ a předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla. Řešením současné situace je podle něj to, že si Česká republika vyjedná dodávky ruského plynu „za fixní ceny prostřednictvím Maďarska“.
Ceny plynu by ale fixní nejspíše nebyly a Českou republiku by mohl potkat stejný scénář jako Maďarsko. Rusko navíc od začátku války na Ukrajině několikrát přerušilo dodávky plynu do Evropy a ukazuje se, že není úplně spolehlivým partnerem.