
Ilustrační obrázek FOTO: Gerben van Es /Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0
FOTO: Gerben van Es /Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0

Interní dokument Bundeswehru podle serveru Spiegel prozradil, které zbraně se v boji nejlépe osvědčily a které méně. Právě Německo podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku poskytlo Ukrajině nejvíce vojenské pomoci ze všech evropských zemí.
Zkušenosti vojáků z fronty jsou smíšené. Moderní západní zbraně jsou obecně na vysoké technické úrovni, některé ale v praxi narážejí na nečekané problémy. Válka na Ukrajině tak přinesla i evropským armádám důležité informace.
Samohybná houfnice Panzerhaubitze 2000 je podle zprávy sice vynikající zbraňový systém, je ale náchylná k poruchám, což její použitelnost omezuje.
Tank Leopard 1A5 se na frontě osvědčil jako spolehlivý, v podstatě ho ale kvůli slabšímu pancéřování používají spíše jako dělo než klasický tank.
U novějšího Leopardu 2A6 tento problém není, jen jeho opravy jsou prý velmi komplikované a nedají se provádět na frontě.
Málo náhradních dílů
Protiletecké systémy jsou podle vojáků velice účinné. V jejich funkčnosti problém není, ale armáda narazila na nečekanou komplikaci se systémem Patriot. Vozidla MAN, která mají Patriot transportovat, jsou totiž velmi stará a náhradní díly už se téměř nedají sehnat. Ani u systému IRIS-T si nestěžují na funkčnost, ale spíše na to, že je k dispozici málo munice, která je navíc velmi drahá.
Absolutní chválu si na frontě vysloužil německý Flakpanzer Gepard, jedna z vůbec nejstarších zbraní. Laicky řečeno jde o protiletecký „tank“, který je podle vojáků nejefektivnější a nejspolehlivější. Gepardy německá armáda paradoxně už před válkou vyřadila.
Tento samohybný protiletadlový kanon, který byl vyvinut už v šedesátých letech dvacátého století, má radiolokátory a dokáže současně sledovat zachycený cíl a hledat nové cíle. Naposledy byl modernizován před třiceti lety. Na Ukrajině se výborně osvědčil při sestřelování dronů.
Podle zdrojů z Bundeswehru je třeba dodat, že zbraně byly na Ukrajině použity za extrémních podmínek, což vede k silnému opotřebení. Navíc byli vojáci vzhledem k nedostatku času se zbraněmi seznámeni v „turbotempu“ a na školení o údržbě nezbyl čas.
Na opravy přímo na frontě pořád není infrastruktura. Nějaká centra už byla na Ukrajině zřízena, nacházejí se však dost daleko od míst aktuálních bojů.