Prezident české lékařské komory Milan Kubek vyzval lékaře ze zahraničí k návratu domů. Mají pomoci českému zdravotnictví, které se kvůli epidemii dostává do krize. Šestnáct českých zdravotníků se tak na čas vrátí na pomoc s překonáním epidemie koronaviru, uvedl server iROZHLAS.
Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují, je mezi týdnem a deseti dny. Koordinátor intenzivní péče v zemi Vladimír Černý v pátek prohlásil, že nejbližší týdny budou pro české zdravotnictví mimořádně těžké, velmi náročné především pro zdravotníky, kolaps systému ale nehrozí.
Podle Kubka větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester.
„Na zdravotnictví se valí obrovská vlna cunami, během tohoto týdne se podařilo vytvořit nějakou rezervní kapacitu v nemocnicích díky tomu, že se drasticky omezila veškerá neakutní zdravotní péče, ale nárůst pacientů je skutečně veliký,“ uvedl. Proti konci září je podle dat ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných s koronavirem už více než trojnásobný a pacientů ve vážném stavu je také trojnásobek.
„Na základě mé výzvy se zatím přihlásilo šestnáct lékařů dobrovolníků. Přesměrováváme je na ministerstvo zdravotnictví, odbor zdravotních služeb,“ uvedl Kubek a doplnil, že zájem o výpomoc projevila například anestezioložka ze Švýcarska, kolega z francouzského Nimes či jeden lékař z Německa.
Kubek se vyjádřil i ohledně jejich následné práce: „Předpokládáme, že by přednostně pracovali v nemocnici, kde působili předtím a mají tam nějaké vazby. Ale to všechno ještě musíme zprocesovat, aby s tím souhlasili jejich zaměstnavatelé, je třeba zajistit pojištění. Není to vůbec jednoduché,“ uvedl.
Českých lékařů a lékařek, kteří působí v zahraničí, je několik tisíc. Řada z nich působí ve Velké Británii, Německu a Rakousku, kde na klinice Johanna Keplera pracuje pět anesteziologů včetně Ctibora Vojty, který tam působí již 14 let. Návrat lékařů do Česka považuje za nereálný.
„Situaci chápu, ale třeba já jsem jeden ze dvou lékařů intenzivní péče, kteří se o pacienty s covidem starají. Pravděpodobnost, že by zaměstnavatel řekl, já tě tu nepotřebuju, je takřka vyloučená. Máme stop na dovolené, chrání si nás tady,“ popsal Vojta, který se vypracoval na primáře jednotky intenzivní péče.
Primář Vojta ale vidí problém i v chování, které Česko ukázalo už na jaře. Tou dobou se Rakousko potýkalo s těžkou koronavirovou situací. Česko to ale nezajímalo. „Jezdím každý den z Českého Krumlova a musel jsem stát nesmyslně na hranici i tři hodiny. Pak dvanáctka na klinice a to samé zpátky. Nikdo v Česku neprojevil žádnou solidaritu. Rakušané nám pendlerům zajistili bydlení, stravu, postarali se o všechno. To jim to máme vrátit tak, že je opustíme?“
Pomoc českých lékařů, kteří působí v zahraničí, se zdá být nemyslitelná i pro anesteziologa Vojtěcha Danihela z nemocnice v Marktredwitzu. „Mně to není lhostejné. V této situaci bych pomohl, mám v nemocnici v Karlových Varech, kde jsem pracoval, kamarády, mám tam i pacienty. Ale to nejde. Dokážu si ale představit, že české pacienty bude záchranka vozit do Německa. Tady se o ně umíme postarat, kapacita je tu pořád velká, i když pacienti přibývají,“ navrhl Danihel.
Anesteziolog Danihel ale spatřuje problém v návrhu i jinde. Upozorňuje, že kdyby podobný návrh vydala lékařská komora na Slovensku, české zdravotnictví by se zhroutilo.
Ani sám prezident České lékařské komory Milan Kubek nevidí plán bez obtíží. „Je to komplikované, vím. Nejsem naivní a nečekám, že přijdou stovky lékařů. Ale ti kvalifikovaní především z jednotek intenzivní péče by mohli o to víc pomoct,“ uvedl. Za úspěch by považoval, pokud se takto vrátí několik desítek dobrovolníků.
V Česku se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 169.000 lidí, jen za říjen přes 98.000. V tomto týdnu počty případů třikrát překonaly rekord a podle údajů deníku The New York Times je Česko počtem případů nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden na druhém místě na světě; stejně tomu bylo i před týdnem.