Přesně 80 let od okamžiku, kdy byl v Libni při útoku československých parašutistů smrtelně zraněn zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, se v pražské Libni odehrála rekonstrukce této akce.
Místo původní ostré zatáčky, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se rekonstrukce konala krátce po 10:30 u nynější stejnojmenné zastávky autobusu. Vzpomínkovou akci zahájil přelet britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane v kamufláži, s níž létal ve Velké Británii Karel Kuttelwascher, s 18 potvrzenými sestřely nejúspěšnější československý stíhač a jediný československý dvojnásobný držitel britského Záslužného leteckého kříže.
Pak následovala rekonstrukce samotného útoku na Heydrichův vůz. A stejně jako před osmi desítkami let i tentokráte Josef Gabčík ze svého zaseknutého stengunu nevystřelil a Kubišova připravená puma explodovala těsně vedle mercedesu. V nastalém zmatku pak oba útočníci z místa činu uprchli. Jan Kubiš zamířil ke svému kolu a vyrazil směrem do Libně, Josef Gabčík zmizel v libeňských uličkách, pronásledován Heydrichovým řidičem Kleinem.
Parašutisté svoji životní pouť zakončili v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici 18. 6. 1942, kde po zradě Karla Čurdy z výsadku Out Distance podlehli přesile jednotek Waffen-SS a gestapa. „Karel Čurda podlehl ve vypjaté době izolaci od ostatních parašutistů a také strachu o příbuzné,“ uvedl pro FORUM 24 historik Pavel Kmoch, mimo jiné autor knihy Operace Anthropoid: Epilog. Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů. Podle jeho mínění by se i v současné době našli jak hrdinové typu Gabčíka s Kubišem, tak i zrádci, jako byl Karel Čurda. „Typy lidí a charaktery jsou v každé době stále tytéž,“ konstatoval pro FORUM 24 Pavel Kmoch.