Deník FORUM 24 přináší pět kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.
Film
Duna: část druhá
Dlouho očekáváné pokračování kultovní sci-fi Duna je tady! Po skvěle rozehraném prologu bude vyvolený Paul Atreides řešit dilema, zda se věnovat své životní lásce, anebo zachránit svět před strašlivou budoucností. Výpravný snímek režiséra Denise Villeneuva je nejlepší sledovat v IMAX, kde vám čtyřsetmetrový pouštní červ projede celým tělem.
Divadlo
Dejvické divadlo: Ztratili jsme Stalina
Divadelní adaptace díla dvou francouzských autorů Fabiena Nuryho a Thierryho Robina, kteří formou komiksového románu popisují několik zásadních dnů po smrti sovětského diktátora J. V. Stalina, během nichž probíhaly tuhé boje o jeho nástupce. Všichni si pamatujeme sedm let starou výbornou komedii se Stevem Buscemim v hlavní roli, a tak uvidíme, co na to „Trojanovic boys and girls“. Hrají Anna „Iveta“ Fialová, Klára Melíšková, Jaroslav Plesl a další. Premiéra je v neděli 3. března.
Výstava
Art Grand Slam
Grandslam je ve světě tenisu synonymem pro svatý grál, jenž představuje vítězství na čtyřech nejprestižnějších turnajích světa. Kdo jej vyhraje, stává se nesmrtelným. Česko má nyní svůj Art Grand Slam, kde jde ale o vítězství až v druhé řadě. Jeho ambicí je propojit dva zdánlivě neslučitelné světy – sport a umění. Výstavní projekt platformy Sport In Art v prostorách SmetanaQ Gallery na Smetanově nábřeží v Praze podtrhuje to slovo „zdánlivě“. Expozici můžeme obdivovat až do 17. března. Vstupné je dobrovolné.
Televize
To se vysvětlí, soudruzi!
Česká televize momentálně slaví možná až nečekaný úspěch se seriálem Smysl pro tumor, na nějž se každou neděli dívá více než 1,2 milionu lidí. Příští týden jej vystřídá další ambiciózní projekt. Retrokomedie, která je zároveň sci-fi, ale také hororem, detektivkou nebo westernem. Děj se odehrává v normalizačním Československu osmdesátých let v Ústavu paranormálních jevů. V hlavních rolích se představí Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová a Leoš Noha. Autoři uvádějí jako inspirační zdroj Návštěvníky či Arabelu, ale také třeba Akta X. „Ten seriál má nadhled. Vím, že je trochu praštěný, ale tady pozor: scenáristé se volně inspirovali realitou. Ústav zkoumající paranormální jevy v komunistickém Československu skutečně existoval a případy, kterými se zabýváme, mají určité kořeny v pravdě. O to zábavnější to celé je,“ říká jeden z režisérů Michal Samir (mj. Iveta). Tím druhým je Jiří Chlupáček (mj. Úsvit).
Dokument
Světloplachost
Nepravděpodobná dětská romance v polohraném dokumentu o dvanáctiletém Nikitovi, který i s rodinou utekl hned první den války před ruskými raketami do krytu ve stanici charkovského metra. Denní světlo se pro něj stává synonymem smrtelného nebezpečí, jeho pozornost však zaměstnává především Viktoria, která bydlí v jednom z odstavených vagónů. „Ukrajinci teď sami budou muset ztvárnit velká témata a velká dilemata, ne něco malého, co jen zrcadlí probíhající tragédii, která má v odrazu jen nejasné a jemné kontury. Tento film chce vyjevit něco malého, co existuje vedle velkého. Něco krásného v ošklivé době,“ říká Ivan Ostrochovský, jeden z režisérů pozoruhodného filmu z roku 2023, který v úterý večer uvádí ČT 2.