Deník FORUM 24 přináší sedm kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.
Film
Chudáčci
Mezi čtvrtečními premiérami tohoto týdne jde o jednoznačného favorita. Emma Stone produkuje a sama si zahrála hlavní roli v osobitě stylizovaném, bizarním filmu režiséra Yorgose Lenthimose (Humr, Favoritka), tvůrce, jenž si co se týče fantazie nezadá se světem Tima Burtona. Příběh oživlé bytosti připomínající Frankensteinovu dceru ve viktoriánském vydání hýří černým humorem a oplývá nekonvenční filmařinou. Kromě toho vás Emma Stone přesvědčí o tom, že dokáže zahrát opravdu cokoli.
Dokument
Lékař ve službách anděla smrti
Narodil se v roce 1890 do židovské rodiny v Plzni. Za první republiky se v Praze úspěšně věnoval lékařské praxi, výzkumu plicních chorob, vedl dětskou kliniku a přednášel na univerzitě. V roce 1939 mu byla odejmuta profesura a vzhledem k židovskému původu nemohl nadále vykonávat praxi. Podařilo se mu utéct do Norska, kde vedl ústav pro děti postižené tuberkulózou. Po okupaci země byl zatčen a deportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Tam byl mimo jiné přinucen asistovat pokusům Josefa Mengeleho. Fascinující a nepříliš známý příběh Bertholda Epsteina zpracoval do televizního dokumentu režisér Jan Rousek. Premiéra v úterý 23. ledna ve 20.50 na ČT2, poté na iVysílání.
Koncert
Slowdive
Hluboký předklon, kytary u kolen, oči schované pod dlouhými vlasy směřují kamsi ke špičkám bot, nebo ještě spíše k pedálům s efekty. Překrývající se vrstvy zvuků, zkreslené hudební nástroje, zasněný zpěv. Ambient, psychedelie a pop v jednom. To vše bylo charakteristické pro shoegaze, hudební žánr, který ve Velké Británii spoludefinoval devadesátá léta. Mezi jeho přední zástupce patřili Slowdive. Kapela, jíž pouhá tři alba vydaná v rozmezí pěti let stačila k tomu, aby se stala legendou. V roce 1995 ukončila činnost, na scénu se vrátila až za devatenáct let. Od té doby vydala další dvě desky a v rámci turné k té loňské navštíví 28. ledna také Prahu, konkrétně Divadlo Archa.
Kniha
Eva Švankmajerová: Jsem malířka
Krásná a obsáhlá monografie vynikající malířky a básnířky Evy Švankmajerové vznikla v nakladatelství Kavka ve spolupráci s jejím manželem Janem Švankmajerem a dalšími editory z okruhu českých a slovenských surrealistů Františkem Dryjem, Bertrandem Schmittem a Šimonem Wikstrømem Svěrákem. Na čtyřech stovkách stránek kniha nabízí jednak reprezentativní výběr autorčiných výtvarných prací (obrazy, kresby, keramika, koláže, grafika, objekty), ale také autorčiny komentáře a deníkové záznamy. Eva Švankmajerová se v nich představuje jako svébytná umělecká osobnost s výrazným autorským rukopisem a kritickým pohledem na svět.
Dokument
Karlos
Nový český dokument jsem zařadil do tipů, protože někdo má rád holky, jiný vdolky, a já do posledního dechu budu hájit právo každého z nás ujíždět na jakémkoli bizáru. Mě MMA nebaví, ten sport mi přijde surový a bojovník přezdívaný Terminátor mi vždycky připomínal přefouklou loutku, která se stala celebritou především z vůle dobrých markeťáků. Nicméně musím uznat, že příběh Karlose Vémoly je zajímavý a naprosto koukatelný, konečně, natočili jej dva poctiví a talentovaní filmaři – Michal Samír (seriál Iveta) a Šimon Šafránek (dokumenty King Skate, Meky).
Muzikál
Divadlo Na Zábradlí (Eliadova knihovna): Franz a kavka
Franz Kafka jednou údajně potkal malou plačící holčičku, které se ztratila panenka. Franz jí tvrdil, že se neztratila, ale odstěhovala, a jelikož to byl v hloubi duše úředník, začal psát děvčátku dopisy, které podepisoval „Tvá panenka“. Všichni kafkologové po těch dopisech pátrají, leč marně. Ale někdo je možná má. Nebo nemá? Pohádkový kabaret pro intoše od čtyř let uvádí Divadlo Na Zábradlí v režii Jiřího Jelínka, který společně s Terezou Lexovou kus i sepsal. Premiéra je v pátek 26. ledna. Toho rána se Franz probudí a zjistí, že je panenka!
Koncert
Alex Goodman with Phil Donkin & Epoque Quartet
Pokud chcete na vlastní oči vidět „jeden z nejslibnějších talentů jazzové generace“ (JazzTimes) a „jednoho z nejpozoruhodnějších mladých newyorských kytaristů“ (Jazziz), zajděte si dnes, 22. ledna, do pražského Jazz Docku, kde kytarista a skladatel Alex Goodman představí svůj nejnovější projekt My Love With You Always. Skladby pro smyčcové kvarteto, kytaru a kontrabas jsou vrcholným dílem, které zkoumá nové směry v komponované komorní hudbě s improvizací. Album bylo věnováno nemocné manželce Alexe Goodmana a skladatel do něj vložil velký emocionální náboj.