Deník FORUM 24 přináší šest kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.
Seriál
Temný případ: Noční krajina
Ikonický seriál Temný případ zná asi každý fanda, hledající na vysílacích platformách černočerné kriminálky s propracovanými postavami. Jeho první řadě z roku 2014 vévodila dvojice detektivů ztělesněná Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem, kteří se trápili nejenom úmorným pátráním po vrahovi prostitutek s okultními sklony, ale rovněž sami sebou. Druhá a třetí řada zůstala poněkud za očekáváním, podle prvních ohlasů by všechno měla vynahradit nová, v pořadí čtvrtá série, v níž – alespoň soudě podle traileru – nekompromisně září Jodie Foster. Ano, to děvče se sešlapanýma botama z Mlčení jehňátek. Vypadá to, že nejlepší detektivka roku by nás mohla potkat už v lednu. První várka dílu se na HBO Max objeví čtrnáctého.
Kniha
Ed Sanders: Poezie a život Allena Ginsberga
Knih o klíčové osobnosti beatnického hnutí, básníkovi Allenu Ginsbergovi vyšla spousta. Nicméně životopis, který napsal básník a politický aktivista Ed Sanders, je možná tou vůbec nejoriginálnější. Zakládající člen skupiny Fugs a editor časopisu Fuck You: A Review of the Arts ho totiž celý stvořil volným veršem. Kromě netradiční formy zaujme Poezie a život Allena Ginsberga také množstvím zajímavých detailů, na kterých je poznat, že se Ed Sanders s Ginsbergem dlouhá léta přátelil a měl tedy informace z první ruky.
Podcast
Umění padělat
Jak se bránit, když do umělce vstoupí duch Jana Zrzavého? Když si zkrátka nemůže pomoct a maluje jako on. Alespoň tak se u soudu obhajoval Libor Prášil. Podobně zdatně ale „uměl“ taky třeba Kristiana Kodeta a vedle toho tvořil i svoje vlastní obrazy. Jak důležitou roli v tom celém hráli zadavatelé a prodejci? A lze falešné patiny malby docílit obyčejným vysavačem? V šestidílném podcastu stanice Vltava prochází zákulisím prodeje falz herečka Tereza Hofová společně s kriminalisty, kteří jednotlivé případy vyšetřovali.
Televize
Dobré ráno, Brno!
V pondělí 8. ledna rozpoutá režisér a scenárista Jan Prušinovský opět peklo v Brně. Druhá řada tragikomických příběhů „televizáků“, kteří v moravské metropoli připravují ranní vysílání, nás bezpochyby opět zavede až za samé kraje trapnosti a její autor slibuje velkolepé finále: „Vše se uzavře na plese České televize, kde se bude volit zaměstnanec roku.“ Jeden z nesporně dobrých kroků, které udělal nový generální ředitel Jan Souček, který brněnské studio léta vedl, je fakt, že pokračování nezrušil. Zpětně lze všechny díly zhlédnout na iVysílání.
Výstava
Bohdan Holomíček
Tip vyloženě na víkend. Zajeďte si do Trutnova. Nebudete litovat. V budově bývalé prvorepublikové elektrárny, která se zásluhou manželů Kasperových proměnila v novou, pětipatrovou moderní galerii EPO1, působil uznávaný fotograf v šedesátých letech jako elektrikář. V roce 1968 byl vyhozen pro časné absence, neb fotil – jak jinak – okupaci. Holomíčkův návrat na místo je tedy událost výjimečná nejen svou uměleckou kvalitou, ale také svým symbolickým významem. „Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury, který je bytostně spojen s regionem Trutnovska. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla.“ Tak dnes již legendárního fotografa charakterizovala významná historička umění Anna Fárová. Výstava trvá do 3. 3.
Film
Tetris
Skvělá komedie s Taronem Egertonem vypráví příběh Tetrisu, jedné z nejpopulárnějších počítačových her na světě, respektive její cestu od ruského vynálezce Alexeje Pažitnova (hru vymyslel v roce 1984) k celosvětovému úspěchu, jež byla z ideologických důvodů neuvěřitelně komplikovaná. Ten film je sice z loňska, ale pokud jste ho neviděli, najděte si jej na Apple TV. Ptáte se, proč tak najednou? Protože Tetris se minulý týden dostal hlavních zpráv na celém světě. Americký teenager Willis Gibson totiž dokázal jako první na světě 21. prosince na této „hračce“ dosáhnout úrovně 157, kterou herní svět bere jako vítězství nad hrou. Jinými slovy, videohru založenou na do sebe zapadajících blocích přemohl v její verzi pro Nintendo třináctiletý chlapec tím, že ji rozbil. Dostal se totiž během hry až do místa, jež hráči nazývají „kill screen“. To je bod, kde se pokazí kód Tetris a hra se zhroutí. Ten film si dejte, nebudete litovat!