Poslanecká sněmovna ve čtvrtek znovu odložila schvalování výročních zpráv k hospodaření ČT z let 2016 a 2017. Celá debata se přitom vedla především v duchu přímé kritiky veřejnoprávních médií. Podle názoru některých opozičních poslanců měla být hlavním záměrem rozpravy právě snaha dostat Českou televizi pod tlak. Další termín projednávání prozatím určen nebyl, ale občanští demokraté již oznámili, že začali se sběrem hlasů pro svolání mimořádné schůze.
Poslanci se sice nejdříve pokusili kroku předejít zařazením projednávání zpráv jako dodatečného bodu na aktuální jednání, ale návrh přes odpor vládní většiny neprošel. Místopředseda ODS Martin Kupka má tak v celé situaci poměrně jasno: „Včerejší průběh debaty podle mého soudu důstojný nebyl. O věcné argumenty tam šlo naprosto okrajově. Opravdu se jednalo spíše o to ukázat svaly vůči veřejnoprávním médiím ze strany koalice posílené SPD,“ sdělil deníku FORUM 24.
Samotné meritum věci dle Kupky navíc daleko přesahuje zprávy jako takové. „Jsem přesvědčen o tom, že skutečným důvodem včerejších kroků bylo dostat ČT pod tlak. Ale také jsem přesvědčen, že je v Poslanecké sněmovně naštěstí dostatek poslanců, kteří na tuto hru nepřistoupí a budou logicky bránit, jak jen to bude v jejich silách, to, aby platila standardní demokratická pravidla,“ dodal s tím, že by měla veřejnoprávní média dostávat i nadále prostor, který jim náleží.
Ale navzdory sílícím hlasům opozice a podpory volebního výboru, který doposud neshledal žádný důvod pro neschválení zpráv, není stále nic jisté. Kolem projednávání totiž narostly poslední dobou i názory, které zpochybňují nejenom hospodaření a management ČT, ale také nezávislost některých moderátorů. Sám zpravodaj Pavel Juříček (ANO) navíc včera na její adresu prohlásil, že jde o „umírající organizaci žijící z minulosti“.
V případě zamítnutí zpráv by následně mohlo nastat i odvolání členů Rady, která zároveň volí a odvolává generálního ředitele. Potenciální veřejnoprávní krize a paralelní boj o budoucí podobu České televize by tak nakonec dost možná znamenaly i kompletní změnu vnitřní struktury média.