Nikdo z vlády se nás neptá, co jsme schopni nabídnout, stěžují si stále více čeští výrobci ochranných pomůcek. V reakci na to představuje místopředseda ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka projekt „Vyrábějme v Česku“. Zdůrazňuje přitom, že dlouhodobá závislost na čínských dodávkách by mohla mít své neblahé důsledky. I proto vznikl ve spolupráci s Hospodářskou komorou a Svazem měst a obcí portál na propojení nabídky lokálních firem s poptávkou jak ze strany zástupců měst a obcí, tak státu.
Do zprostředkování potřebných kontaktů se navíc zapojili nově i studenti. „Přinejmenším bude jasné, jaké jsou kapacity. Už nyní firmy na webu vedle kontaktů poskytují informace o tom, kolik jsou schopny za den vyrobit prostředků. Tohle jsou tedy třeba možnosti, jak toho využít,“ řekl Kupka deníku FORUM 24.
Na základě potenciálu českých firem se Kupka rozhodl využít už několik nabídek i sám ve středočeské Líbeznici. „Je to i dobrá příležitost dát českým výrobcům práci v této obtížné situaci. Zastavili výrobu autopotahů, pustili se do výroby roušek a začali je nabízet,“ popisuje vlastní zkušenost.
Hamáčkova strategie
Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v minulosti ale namítal, že není schopen ochranné pomůcky nakupovat formou, kterou čeští výrobci nabízejí, a sice je „sbírat po desetitisících od několika desítek dodavatelů“. Podle Kupky by ale portál mohl situaci ulehčit. Současně upozorňuje, že ve chvíli, kdy by firmy zaznamenávaly nízký odbyt v České republice, budou zřejmě hledat možnosti prodeje i za hranicemi.
Ačkoli Hamáčka už o projektu informoval a současně nabídl možnost jeho využití pro potřeby státu, jak sám přiznává, odpověď prozatím nedostal. Zčásti to však podle něj může být i kvůli vytíženosti vicepremiéra. „Věřím, že nabídky využije. Důležité je, aby se to ve výsledku propojilo a všechno fungovalo, jak má,“ říká Kupka.
Česko-čínské přátelství přetrvá?
V souvislosti s množstvím dodávek z Číny se navíc často mluvilo také o možném vlivu na budoucí vzájemné vztahy. Zde Kupka připomíná i snímek s čínskými krabicemi, na nichž byl nápis „Každá epidemie jednou končí, ale česko-čínské přátelství přetrvá“. „Myslím si, že pro mnoho lidí, kteří mají historickou paměť, byly vzkazy na krabicích, které byly – zdůrazňuji – zakoupené, velkým varováním.“
Jako druhý signál určité submisivity uvádí Kupka „hluboké úklony na letišti“. „Nechci vůbec zmenšovat samotný výsledek, kdy se podařilo zajistit nezbytné pomůcky pro zdravotníky, ale znovu připomínám, že je český stát nakoupil. Následné vítání na letišti ale připomínalo výjev z let, kdy jsme takto vítali jakoukoli pomoc z Východu, byť byla k dispozici o několik set kilometrů blíže,“ říká místopřeseda ODS.
Na otázku, jestli bychom situaci bez prvotních dodávek čínského zdravotnického materiálu zvládli, ale přiznává, že v množství, které bylo nutné pro Českou republiku okamžitě zajistit, nebyla zřejmě šance v dané chvíli obstarat vše z vlastních zdrojů. Současně ale zdůrazňuje, že jde právě o následnou formu a vzkazy na krabicích, které jsou podle něj naprosto nepatřičné. „Všichni tušíme, že se za tím skrývá něco jiného než zájem o vzájemně korektní a vyvážený obchodní vztah,“ uzavírá.