V prezidentských volbách v Moldavsku se Rusko všemožně snažilo zabránit vítězství současné prezidentky Maii Sanduové, která není Putinovu režimu příznivě nakloněna. Ve snaze zvrátit výsledky na stranu promoskevského kandidáta Alexandra Stoianogla neváhal Kreml masivně se do voleb vměšovat, kupovat hlasy i vyhrožovat voličům v zahraničí, píše se ve zprávě Institutu pro studium války ISW.
Jak ISW připomíná, získala současná prezidentka Maia Sanduová 55,26 %, zatímco bývalý generální prokurátor Alexandr Stoianoglo 44,74 %, a to navzdory „masivnímu vměšování a sabotážím Ruska“.
Podle Institutu pro studium války organizovali Rusové masivní přepravu voličů z Podněstří, které okupují. Takovéto přesuny jsou však podle moldavské legislativy nezákonné. Z Ruska navíc mířilo značné množství mimořádných autobusových spojů, ale i charterových leteckých linek s cílem hlasovat ve volebních místnostech v Ázerbájdžánu, Turecku či Bělorusku.
Moldavští voliči v Moskvě byli uplácení dárkovými poukazy a kromě toho se podle ISW Kreml pokusil i o kybernetické útoky na webové stránky Ústřední volební komise Moldavska.
Kromě uplácení vsadil Putinův režim podle ISW i na další způsob, který Rusko běžně používá – na hrozby a zastrašování. ISW se odvolává na moldavského premiéra Dorina Receanua, který prohlásil, že „Moldavané po celé zemi – novináři, veřejní činitelé i obyčejní občané – dostávali anonymní výhrůžky, včetně výhrůžek smrtí“. Podle ISW šlo o jasnou součást „ruské zastrašovací taktiky s cílem změnit výsledky voleb“.
ISW také připomíná, že moldavské úřady varovaly západní země před možnými ruskými pokusy zabránit tamním moldavským diasporám hlasovat. „Zejména šlo o hrozby explozí ve volebních místnostech,“ poznamenává ISW a dodává, že ruské obavy z hlasování Moldavanů žijících za hranicemi své země pramenily z toho, že to byly právě moldavské diaspory, které volily takřka výhradně současnou prezidentku.
Ruské vměšování bylo patrné již v prvním kole prezidentských voleb v Moldavsku, s nimiž bylo spojeno i referendum o přistoupení Moldavska k Evropské unii, které nakonec velmi těsně vyhráli zastánci evropské integrace.
Poté se prezidentka vyjádřila, že „zločinecké skupiny“ a „zahraniční síly“ používají desítky milionů eur k šíření propagandy zaměřené na destabilizaci Moldavska. ISW upozorňuje, že Maia Sanduová tím myslela nejen Rusko samotné, ale i moldavského opozičního politika Ilana Șora, který je na Kreml těsně napojen.
„Moldavské úřady mají důkazy, že zločinecké gangy chtěly během prvního kola prezidentských voleb koupit 300 000 moldavských hlasů. Rozsah těchto podvodů byl bezprecedentní,“ poznamenala k prvnímu kolu voleb moldavská prezidentka.