Salman Rushdie, indicko-britský autor, se zapsal do světové literatury svým druhým románem Děti půlnoci, který získal Bookerovu cenu a ukázal jeho jedinečný styl. Rushdieho tvorba často propojuje prvky magického realismu s historickou fikcí a zaměřuje se na střety a prolnutí kultur Východu a Západu.
V knize Nůž se vydává na hluboce osobní cestu, meditující o životě, ztrátě, odvaze a schopnosti se po pádu opět vzchopit. Je to dílo, které musel napsat – výjimečná reflexe jeho vnitřní síly.
Když se světoznámý spisovatel stal v létě roku 2022 obětí vražedného útoku, tragickou událost přežil s vážnými zraněními. Nůž v rukou atentátníka však nezanechal stopy pouze na jeho těle, ale zasáhl i autorovu mysl.
V pronikavé a hluboce otevřené zpovědi, jež je považována za jednu z největších literárních událostí současnosti, tvypráví Rushdie o náročném fyzickém i mentálním zotavení, které by nebylo možné bez lásky nejbližších, podpory přátel i čtenářů – a víry v sílu slov. S nadhledem a také smyslem pro humor klade svůj osobní příběh do pletiva světového písemnictví a odkazuje na literární klasiky i své vlastní texty.