Poslanecké kluby se shodly na zařazení mimořádného bodu k projednání situace na turecko-syrské hranici. Členové dolní komory to oznámili po úterním jednání Grémia Sněmovny. Předseda STAN Vít Rakušan již dříve varoval před eskalací situace kolem turecké invaze hranice a vyzval ostatní strany ke společnému postupu. Nejčastěji přichází návrhy na podporu ekonomických sankcí a zastavení vývozu zbraní.
Na evropské půdě možné postihy dnes probíral i šéf rezortu zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD): ,,S unijními kolegy jsme na Radě pro zahraniční výbor pečlivě probrali situaci v Sýrii. Turecký postup je neobhajitelný, celá Evropa je proti. Od začátku podporuji politické řešení, ČR se nesmí na konfliktu podílet. Pozastavíme proto, jako další Evropané, prodej zbraní, jež by Turecko mohlo v Sýrii použít,“ uvedl po jednání na Twitteru.
,,Všichni sledujeme, co se děje Kurdům, skupině obyvatel, která výrazně pomohla mezinárodnímu společenství v nedávné době během bojů s Islámským státem. A sledujeme i bezprecedentní kroky Turecka, člena Severoatlantické aliance. Je to velká příležitost, aby se vládní i opoziční strany shodly a zaujaly společný postoj,“ řekl Rakušan s tím, že hnutí navrhne bod také k projednání zahraničnímu výboru. ,,Pozorujeme tady přístup Německa a Francie, které se staví poměrně tvrdě proti a podporují zavedení sankcí. Pro ČR je silná navíc také lidskoprávní stránka. Máme spoustu humanitárních organizací a měli bychom zajistit maximální komfort k jejich práci,“ dodal poslanec.
Pouhou formulaci výzev považují za nedostatečnou i představitelé TOP 09. ,,Co se stalo, je obzvlášť hnusné. Nám Čechům to samozřejmě připomíná Mnichov. Já bych skoro řekl, že je to ještě horší, neboť my jsme s Angličany spojeneckou smlouvu neměli,“ uvedl Karel Schwarzenberg. Místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová novinářům sdělila, že bude žádat vládní představitele, aby zastavení bojů prosazovali i na Evropské radě.
Tento krok následně podpořili i lidovečtí poslanci v čele s Janem Bartoškem: ,,Je důležité, abychom znali detaily jednání premiéra s tureckým prezidentem Erdoganem. Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby ČR schvalovala agresi, která se v současné době na severu Sýrie odehrává,“ vzpomněl zároveň premiérovo setkání v New Yorku, kde jednal jménem V4 bez mandátu jednotlivých zemí. Později původní stanovisko o podpoře výstavby bezpečností zóny na území zmírnil a turecké jednání posléze odsoudil. Ondřej Benešík (KDU-ČSL) navíc připomněl, že Evropská rada pouze podniká jednotlivé kroky na základě mandátu, který je jí svěřen členskými státy. Českou republiku bude na tomto jednání zastupovat předseda vlády Andrej Babiš.
Prostřednictvím Vojtěcha Filipa (KSČM) se vyjádřili pro zastavení dodávky zbraní i komunisté. Stažení vojsk ze strany USA podle něj nemůže být žádným signálem ke vstupu dalšího státu. A samotné výhrůžky o vypuštění uprchlíků na evropský kontinent považuje za krok v přímém rozporu s mezinárodním právem s tím, že Turecku byla poskytnuta celková pomoc ve výši téměř sedmi miliard eur, aby váleční uprchlíci zůstali za hranicemi.
,,I Kurdové mají právo na své sebeurčení,“ dodal předseda komunistů. Podle šéfa komunistických klubů může být možné nebezpečí navíc hned dvojí. Turecká invaze by mohla podle jeho slov vést jak k další migrační vlně do Evropy, tak k nárůstu teroristických útoků v důsledku úniku vězňů z řad členů ISIS. Kurdové se totiž nechali opakovaně slyšet, že kvůli obraně proti vojenským krokům ze strany Turecka, nebudou mít dostatečné kapacity na ochranu věznic, kde byli umístěni právě členové Islámského státu.
Šéf SPD Tomio Okamura následně navrhl vyřazení Turecka z NATO: ,,Není možné být s takovým státem v jedné organizaci. Buď by tam měla být Česká republika, nebo Turecko.“