Pobyt u moře je u lidí v rámci letních dovolených patrně nejčastější volbou. Někdo vybírá kvůli svým sportovním aktivitám místa s většími vlnami, jiní mají naopak rádi klidnou hladinu, na které mohou nerušeně relaxovat. Všichni se však určitě shodnou na tom, že chtějí plavat v co možná nejkvalitnější vodě. Které evropské země se tedy mohou pochlubit nejčistější vodou?
Podle nejnovějšího výročního hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) splňuje drtivá většina evropských zemí nejpřísnější normy pro kvalitu vody. Z analýzy konkrétně vyplývá, že 85 procent míst nabízí vynikající podmínky ke koupání, minimální normy kvality pak splňuje až 96 procent všech identifikovaných vod v Evropské unii (EU).
Hodnocení EEA a Evropské komise se zaměřuje především na pozorování bakterií, které mohou ohrožovat lidské zdraví. Vůbec nejkvalitnější mořskou vodou se prý mohou pochlubit v Chorvatsku. Dále pak následuje Kypr, Řecko a Slovinsko. Pomyslné páté místo v žebříčku nejčistějších vod obsadily shodně Belgie a Bulharsko.
Ve vnitrozemských vodách dominují Bulharsko, Řecko, Irsko a Rumunsko. Velmi čistou vodou ale disponují také v Rakousku a Finsku. Obecně z uvedené zprávy vyplývá, že pobřežní voda je ve srovnání s vnitrozemskou ke koupání vhodnější.
„Je povzbudivé znovu vidět, že evropští občané mohou těžit z výhod více než 40 let intenzivních investic do zlepšování kvality našich vod ke koupání, aby byly co nejčistší. Pokračující pravidelné sledování našich pobřežních vod, řek, jezer a další sladké vody ze strany členských států bude zásadní pro naše zdraví, pohodu a pro životní prostředí, protože změna klimatu vede k extrémnějšímu počasí, jako jsou silné deště, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vody,“ vysvětluje na webu EEA její výkonná ředitelka Leena Ylä-Mononenová.
Odborníci na životní prostředí monitorovali 22 081 míst vhodných ke koupání v rámci celé Evropské unie a také Švýcarska a Albánie. Přestože je prý naprostá většina evropských vod z bakteriologického hlediska ve skvělém stavu, povrchové a podzemní vody znečištění vykazují. Vzhledem k měnícímu se klimatu údajně existuje riziko, že znečišťování těchto vod bude pokračovat.
Směrnice o vodách ke koupání je součástí právních předpisů Evropské unie a doplňuje rámcovou směrnici o vodě. Jejím cílem je chránit vodu proti znečišťování.