Poslanci dnes ve sněmovně budou jednat o potravinové novele, v níž senátoři odmítli uzákonit povinný podíl některých tuzemských potravin ve větších obchodech. Návrh původně do sněmovny přišel na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD. Zástupci demokratické opozice však tento návrh odmítají a považují ho za absurdní.
Poslanci budou v úterý řešit senátní vratku návrhu potravinové novely, která vyjímá uzákonění povinného podílu některých tuzemských potravin v obchodech s plochou nad 400 metrů čtverečních. Původně s tímto návrhem přišlo hnutí ANO, to posléze svůj návrh stáhlo a přisvojilo si ho hnutí SPD.
Zástupci demokratické opozice takovou změnu odmítají. Zdražila by podle nich potraviny, znevýhodňovala konkurenční prostředí a občanům by přinesla mnohem menší výběr na trhu. Návrh by měl platit již od příštího roku.
Podle poslankyně Jany Krutákové (STAN) nebudou Starostové podporovat povinné kvóty. „Jsme přesvědčeni, že nabídku českých regionálních potravin lze ovlivnit jinými cestami než zákonnou normou. Ať už jsou to podpory farmářských trhů, menších producentů či osvětou směrem ke spotřebiteli. Procenta by měla být odvozována podle možné produkce potravin a nikoli je střílet od pasu,“ hovořila na tiskové konferenci. Nařízením by podle ní došlo k narušení volného trhu Evropské unie.
Proti kvótám je také TOP 09. „Jednoznačně senátní verze. Postoj části sněmovny a bohužel její většiny, který je takový typicky komunistický, nám samozřejmě absolutně nevyhovuje. Říkáme celou dobu, že nelze lidem zdražit potraviny, zúžit jim nabídku a vnést i protiprávní jednání, které není v souladu s evropskými regulemi – abychom si tímto způsobem regulovali, jaké množství potravin musí být českého původu,“ myslí si předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
SPD společně s hnutím ANO, kteří tyto kvóty prohlasovali, podle ní vědí, že překračují evropské pravomoci. „Zároveň dobře vědí, že je to jen brnkání na nacionalistickou strunu před volbami, která je ale těžce proveditelná. Nic takového jsme nikdy nepodporovali a varujeme před tím, aby tato změna prošla,“ dodala.
Zavedení povinných kvót jsou podle ní v zájmu hnutí ANO. „Byť se pan premiér tváří, že ho neposlouchají jeho vlastní poslanci, což je úsměvné, tak by si moc přál, aby se takto likvidovala konkurence. Nikdy nehlasujeme pro něco, co by bylo proti evropskému právu,“ shrnula Adamová.
S kvótami nesouhlasí ani lidovecký předseda Marian Jurečka. Zároveň však považuje za důležité, aby prošla senátní verze, která bojuje s dvojí kvalitou potravin. „Za KDU-ČSL podpoříme senátní verzi, tedy tu, která vyjímá ten podíl vybraných potravin. Je to důležité proto, abychom nebyli předmětem žaloby a aby ta novela, která řeší mnoho důležitých věcí včetně dvojí kvality potravin, aby konečně novela nabyla účinnosti,“ řekl.