Velmi dobré ohlasy sbírá zánovní aplikace Bez holdingu identifikující potraviny z konglomerátu premiéra Andreje Babiše. Uživatelé si nově pochvalují aktualizovanou verzi rozpoznávající i výrobky od firem podnikatele a ministra zemědělství Miroslava Tomana. Posledně jmenovaný si řekl o pozornost vývojářů svým nepokrytým prosazováním kvót, které mají lidem zákonem vnucovat potraviny českého původu. Uživatelé tuto aktualizovanou funkci přijali s nadšením.
Funguje to podobně jako aplikace Bez Andreje, jíž se vývojáři aplikace Bez holdingu inspirovali, jak sami přiznávají. Načtením čárového kódu potravin (pečivo, mléčné výrobky, sýry, maso, uzeniny, vejce) se zobrazí data o jejich původu a informace, jestli výrobce patří do holdingu Agrofert. V čemž už právě prvně zmíněná appka selhávala.
Výhodou „Bez holdingu“ je její schopnost identifikovat i většinu výrobků prodávaných pod takzvanými privátními značkami obchodních řetězců, za jejichž názvy se rovněž často skrývají dodavatelé z Babišova konglomerátu. Místy, jako v Lidlu, je s tím ještě potíž, autoři nicméně slibují zlepšení. „U Lidlu je to nejtěžší, tam je pod privátní značkou většina zboží. Navíc často obměňovaná, takže stoprocentní to asi nikdy nebude. Ale budeme se snažit, aby byla aplikace, aspoň v rámci reálných možností, co nejpřesnější,“ ujišťují autoři aplikace.
U výrobků, jejichž kód by se nedařilo naskenovat, pak doporučují výrobce vyhledat ručním zadáním produktového kódu (na obalu zboží bývá uveden v malé oválné značce). Pro bezvadný chod je třeba aplikaci aktualizovat. „Pracuje offline, proto po instalaci a potom také čas od času, zejména kvůli obměňované nabídce privátních značek, aktualizujte data (menu aplikace v pravém horním rohu -> Aktualizace dat),“ upozorňují.
Rozpoznat výrobce je i díky legislativě čím dál snazší. Podle českých zákonů musí být identifikovatelný výrobce u každého živočišného produktu, takže u mléčných výrobků, masa, uzenin ani vajec jsou informace k dispozici. „Někdy je výrobce přímo na obalu napsaný, jindy je uvedený jenom produktový kód, takže jde výrobce dohledat. Problém je u pekárenských výrobků, hotových jídel, atd., tam označení bohužel povinné není,“ upozorňují vývojáři a kritiky zvou, aby se o své postřehy podělili na stránce Sorry Yako.
Babiše lze dohledat i u jeho zahraničních produktů. Je to o něco méně spolehlivé než u těch českých, ale u některých dovážených slovenských výrobků (ACHP, Duslo, Hyza, Penam SK, Šarišské pekárně…), maďarské (Ceres), německé (Lieken) jej rovněž odhalí, ujišťují vývojáři.
„Skvělé,“ pochvaluje si aplikaci jeden z uživatelů. „Škoda, že orgány činné v trestním řízení nekonají tak, jak mají,“ dodává ale s tím, že by v tom případě vývojáři ušetřili čas.