Výroky Andreje Babiše na jedné z nahrávek mohou mít ještě jednu nepříjemnou dohru. Kvůli jediné větě může stát přijít o stovky milionů korun, protože zhoršuje jeho pozici ve sporu o vlastnictví nafty uložené ve skladech firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Zpochybnil, že nafta patří České republice. Spolumajitel této firmy Petr Malý navíc tvrdí, že o ni Babiš dříve projevil zájem. Když nepochodil, začaly jej pronásledovat celní a finanční úřady.
„Ten blbeček premiér bude dneska vítat vagony nafty, která nám nepatří,“ prohlásil exministr financí na jedné z nahrávek při rozhovoru s novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem v záplavě nelichotivých výroků o svých kolezích z vlády. Nejde jen o běžně vulgární slovník, který k oligarchovi organicky patří, ale především o nešťastné vyjádření v situaci, kdy stát po složitých jednáních dosáhl navrácení zásob nafty uskladněných v nádržích zkrachovalé firmy Viktoriagruppe.
Babiš: Nevím, proč se slaví. Nafta nám nepatří
Rozhovor se musel odehrát v polovině října loňského roku, kdy předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr za přítomnosti premiéra Sobotky odplomboval první vlak s českou naftou dovezenou z areálu v Kraillingu. Nafta je od té doby rozmisťována ve skladech tuzemského státního podniku Čepro, spadajícím pod ministerstvo financí. Čepro do pohonných hmot přidává bionaftu a poté ji uvolňuje do oběhu. Celkem má být z Kraillingu vypraveno sedmdesát vlaků.
[ctete]129809[/ctete]
Česká republika má v Bavorsku uskladněnou naftu v celkové hodnotě 700 milionů korun (počítáno bez spotřební daně a DPH). Po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohla skoro dva roky dostat. Andrej Babiš v každém případě v době nahrávky neprojevoval z této transakce velké nadšení. „Nevím, proč se slaví. Už teď je jasné, že ztratíme 200 milionů,“ uvedl.
Podle zjištění týdeníku Euro vyvolala Babišova zpochybňující slova na nahrávce v pražském sídle SSHR zděšení. Stát totiž ještě nemá vyhráno a vlastnictví 75 milionů litrů uskladněné nafty ještě není definitivně jisté. Výroky šéfa hnutí ANO mohou pozici České republiky v dosud neukončeném sporu citelně poškodit. Oč v této kauze jde?
Správa státních hmotných rezerv se v roce 2010 rozhodla ušetřit tím, že část rezerv motorové nafty pro krizové situace uloží v Bavorsku. Její tehdejší ředitel Ladislav Zabo proto podepsal smlouvu s Viktoriagruppe. U této soukromé firmy stát skladoval zásoby nafty už od roku 2004, poprvé se tak stalo v zahraničí.
Zásah finančního úřadu
Několik let se nedělo nic. Jak uvádí Euro, zlom nastal po zásahu Specializovaného finančního úřadu ve Viktoriagruppe v září 2014, tedy už po nástupu Andreje Babiše do vlády. Úřad firmě vlastněné podnikateli Petrem Malým a Rostislavem Haláškem vyměřil daňový nedoplatek ve výši několika desítek milionů korun, což následně vedlo v souběhu s jejich vzájemnými spory k jejímu krachu. Malý podal návrh na insolvenci.
Německý insolvenční správce Mirko Mollen dlouho nechtěl zásoby nafty českému státu vydat. Teprve loni v červenci se s ním podařilo SSHR uzavřít dohodu o odvozu nafty zpět do Česka. Stalo se tak po dlouhém dohadování, komu skladovaná nafta patří. To potvrdili i zástupci společnosti Krailling Oils Development, která po zkrachovalé Viktoriagruppe koupila areál na skladování pohonných hmot v Kraillingu.
„Insolvenční správce, který dosud odmítl uznat České republice vlastnické právo k této naftě, se zavázal, že pokud během příštích 18 měsíců nepodá žalobu na určení vlastnictví nafty, tak po této lhůtě už nebude zpochybňovat, že nafta patří České republice,“ komentovala tehdy podpis smluv Správa státních hmotných rezerv.
Zmizte na týden z Česka
Celá kauza má ještě jeden podivný rozměr. Petr Malý před časem rozhovoru pro Živnostenské listy přiznal, že Andrej Babiš od něj chtěl firmu od roku 2013 několikrát koupit. A když se mu to nepovedlo, domnívá se, že nad ní vynesl ortel a nechal ji zničit za pomoci jemu podřízené celní a finanční správy.
„Vyloučit to nemůžu. Pár dní před tím, než proběhly domovní prohlídky, mi poslal Andrej Babiš SMS zprávu, ve které mi napsal, že mám na týden zmizet z Česka,“ uvedl Malý v rozhovoru doslova.
Jak později informoval server Lidovky.cz (23. 12. 2015), Andrej Babiš po zveřejnění rozhovoru jakýkoli nátlak popřel a Malému pohrozil trestním oznámením. Prý s ním nikdy o Viktoriagruppe nejednal. Na dotaz Babišova serveru Malý upřesnil: „Hovořil jsem s prostředníkem.“
[ctete]103878[/ctete]
Jestli exministr financí a majitel Agrofertu s dominantní chemickou divizí trestní oznámení podal a jaký je případně jeho osud, dnes není známo. Nicméně je skutečností, že podobné metody používal i v jiných případech.
Nejznámější z nich je kriminalizace firmy Oleo Chemical rovněž z oboru jeho byznysového zájmu, vyrábějící biopaliva druhé generace. Ta se dostala do vážných potíží s policií, celními a finančními úřady krátce poté, co její majitelé odmítli nabídku Agrofertu na odkup. A je jisté, že kdyby Babiš firmu Viktoriagruppe v problémech za výhodnou cenu ukořistil, dával by jeho projevený zájem smysl.
Ale zpět do současnosti. Insolvenční správce Mollen tedy má do února příštího roku možnost vlastnické právo České republiky k naftě z nádrží v Kraillingu zpochybnit. A ministr financí, který by měl hájit zájmy své země, pravděpodobnost takového scénáře zbytečně zvyšuje. Možná i proto, že jeho původní představy o vyřešení tohoto případu byly poněkud odlišné.