Na malých vesnicích dennodenně řeší dopady elektronické evidence tržeb. Zmizelo mnoho obchodů a hospod. Lidé se nesetkávají, ráno nenakoupí rohlíky ani denní tisk. Mnozí starostové se s tím odmítají smířit. Dělají vše pro to, aby udrželi ve své vesnici obchod s potravinami a hospodu. Často musejí doslova udělat první a poslední. Podnikání v těchto oborech bylo v malých obcích vždy spíše zábavou než byznysem. Po zavedení nákladné a technicky nároční EET však mnohým podniktelům došla trpělivost a raději své obchody a hospody zavřeli.
Například v malé venici Borovnička u Trutnova s 200 obyvateli sháněl starosta provozovatele obchodu řadu měsíců. Nakonec „ukecal“ jednoho z místních, jak informoval Deník. Jenže není to jen tak. Aby provozovatele obchodu získal, musel mu slíbit významnou pomoc obce. Jinak by podnikatel prodělával. Obec mu v tomto případě musela vymalovat provozovnu, pořídit nová kamna, snížit nájem na jednu korunu a na vlastní náklady pořídit a zprovoznit pokladnu napojenou na EET.
„Není to jen o obchodu. Pro občany je prodejna místem k setkání, stejně jako hospoda. Chodí sem třeba jen na kávu, aby si pokecali,“ vysvětlil pro Deník starosta Borovničky Roman Janata.