I pět let po začátku konfliktu na Ukrajině umírají lidé na následky zranění z výbuchů min. Dnes je takových incidentů pět až deset měsíčně, v minulých letech to ale bylo až šedesát, tedy v průměru dva lidé denně. Takto popisují situaci zástupci organizace Halo Trust Ukraine reportérce deníku FORUM 24. Miny již zabily více než 2 tisíce lidí.
Organizace sídlí na východě Ukrajiny ve městě Kramatorsk, nepříliš daleko od fronty. V okolí jsou kilometry a kilometry území, které je opravdu nebezpečné, protože se je zatím nepodařilo vyčistit od min. Právě o to se Halo Trust Ukraine snaží. Aby tu lidé mohli bezpečně žít a hlavně aby mohli pouštět ven své děti. S novináři se setkaly dvě ženy zodpovědné zejména za komunikaci – Marina Lantukhová a Miriama Hudáková.
Podle údajů Halo Trust Ukraine zemřelo od začátku konfliktu kvůli minám a dalším explozím 2087 osob. Určitě to ale není přesné číslo, započítány jsou ty incidenty, které se podařilo vypátrat a ověřit. Mezi zasaženými bylo 900 civilistů, z nich také 130 dětí, obecně ale platí, že zdaleka více než polovina byli dospělí muži. Halo Trust Ukraine se momentálně zaměřuje jak na školáky, tak i na jejich rodiny vzdělávací kampaní. Ať jsou to aktivity ve školách nebo přímo v domově každého obyvatele Doněcké oblasti. „Oproti roku 2015 se podařilo počet incidentů drasticky snížit. Je jich pět až deset každý měsíc,“ uvedla Marina Lantukhová.
Organizace Halo Trust funguje v mnoha zemích světa a profiluje se jako humanitární instituce, která je politicky i nábožensky neutrální. Ukrajinské působení sponzoruje osm zemí – Velká Británie, USA, Německo, Švýcarsko, Norsko, Finsko, Nizozemsko a Česká republika. Program Halo Trust Ukraine byl zahájen v srpnu 2015 a od té doby se podařilo od min vyčistit 4 a půl milionu metrů čtverečných v Doněcké a Luhanské oblasti, která je kontrolována ukrajinskou vládou.
Česká republika v posledním roce věnovala této organizaci přes milion korun a za tyto peníze se nakoupilo potřebné vybavení, hlavně detektory kovu, bez nichž by technici z Halo Trust Ukraine nemohli postupovat ve své práci kupředu.
Chránit děti, aby nebraly do ruky nebezpečné předměty
O práci této organizace na východě Ukrajiny hovořila reportérka deníku FORUM 24 s Miriamou Hudákovou. Ta pochází ze Slovenska a na Ukrajině pracuje už rok.
Proč jste se rozhodla právě pro tuto organizaci?
V Halo Trust pracuji už tři a půl roku. Studovala jsem mezinárodní vztahy a rozvojová studia a vždycky jsem chtěla pracovat v humanitárním sektoru. Odminovávání je malý sektor, o němž se mnoho neví, ale jeho humanitární dopad je velký.
Na Ukrajině jste rok. Kde jinde jste se tímto tématem zabývala?
Byla jsem na severu Somálska, kde jsem strávila něco přes rok. Poté jsem rok působila v Kolumbii a nyní jsem tady.
Co je největším problémem pro vaši organizaci v této oblasti?
Legislativa. Kdybychom měli možnost zneškodňovat jednotlivá nebezpečná zařízení, která najdeme, což bychom chtěli i uměli, urychlilo by to naši práci. Momentálně ale máme dobré vztahy s armádou, takže to není nepřekonatelná potíž, ač by to bylo řádově efektivnější.
Zákon už je ale schválený, jen není implementovaný (technici organizace hledají miny a další nebezpečné předměty, místa označují, avšak nesmějí je sami zneškodňovat, pozn. red.).
Jak tomu bylo v jiných zemích?
Co se týká zneškodňování jednotlivých výbušných předmětů, možné to bylo.
Takže například v Somálsku jste se podíleli na likvidaci min?
Nejsem technický odborník, ale měli jsme možnost třeba spatřit výbuch, když se pod dohledem odehrávaly větší exploze.
Co je náplní vaší práce tady na Ukrajině?
Pracuji jako program officer. Mám na starosti hlavně dohled nad tím, jaký humanitární dopad naše práce má. Jedna věc je vyčistit nějaké metry čtverečné, druhá pak, zda lidé půdu následně používají. Zaměřujeme se na to, abychom věděli, jak je půda využívána, o čemž poté informujeme naše donátory. Snažíme se vymýšlet nové projekty, zefektivňovat svou práci… Mým úkolem je také komunikovat s médii a informovat o tom, co děláme.
Vaše kolegyně zmiňovala, že často chodíte do škol. Jak se daří rozšiřovat povědomí o bezpečnosti, respektive o nebezpečnosti situace v Doněcké a Luhanské oblasti?
Pracujeme ve školách, protože na Ukrajině se stále nachází mnoho nebezpečných předmětů. Je potřeba lidi informovat o tomto nebezpečí. Děti si často hrají s čímkoli, co najdou. Některé za roky konfliktu bohužel zemřely. I proto se na ně zaměřujeme. Halo Trust Ukraine se ale rozhodl trochu změnit způsob, jakým obyvatelstvo informujeme. V podstatě chodíme do každého jednoho domu, klepeme na každé dveře a snažíme se i dospělé informovat o tom, co se může stát, jak mají postupovat, pokud najdou nějaký nebezpečný předmět.
Taková aktivita ale vyžaduje mnoho sil, je to tak?
Momentálně máme dva týmy, ty ale pokrývají sto procent obyvatelstva v jednotlivých vesnicích, v jejichž blízkosti se nacházejí například minová pole. Samozřejmě je to proces, který je třeba opakovat, nestačí s lidmi mluvit pouze jednou, takže bychom větší kapacitu určitě uvítali. Ale zatím je to takhle.