Kvůli požáru, který poškodil elektrické vedení, byly od sítě odpojeny i zbývající dva reaktory Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny. Na sociální síti telegram to ve čtvrtek uvedla státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu spravuje. Podle ní zásobování elektrárny energií dál funguje a pracuje se na opětovném připojení jednoho z reaktorů do sítě. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyjednává o možnosti uskutečnit v nejbližších dnech inspekci záporožského jaderného areálu. Znepokojení nad „nehoráznou situací“ okolo elektrárny zaviněnou ruskou agresí vyjádřila česká diplomacie, která žádá co nejrychlejší vyslání mise MAAE na místo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokládá za nezbytné, aby se elektrárna vrátila pod řádnou kontrolu Ukrajiny a aby k ní MAAE měla zajištěný přístup, protože Rusko dovedlo situaci na krok od katastrofy. Dnešní odstávka hrozila radiační havárií, pokud by v elektrárně nefungoval automatický systém spuštění generátorů k výrobě elektřiny a pokud by zaměstnanci nepokračovali v práci, citoval prezidenta list Ukrajinska pravda. „Každá minuta pobytu ruských vojáků v jaderné elektrárně hrozí globální katastrofou,“ řekl Zelenskyj ve večerním projevu.
„Kvůli ruské okupaci elektrárny průšvih visí na vlásku,“ okomentovala situaci šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
„Aktivita okupujících jednotek způsobila úplné odstřižení Záporožské jaderné elektrárny od sítě, poprvé v dějinách elektrárny,“ napsal Enerhoatom. „Vnitřní energetické potřeby jaderné elektrárny jsou aktuálně pokryty díky přenosové soustavě, která funguje mezi jadernou elektrárnou a Záporožskou tepelnou elektrárnou,“ dodala společnost.
Odpojení jaderné elektrárny se šesti reaktory způsobil požár v areálu blízké tepelné elektrárny, který zasáhl vedení. Požáry v Záporožské a Chersonské oblasti a následný zkrat v síti podle ukrajinských sil způsobilo ruské ostřelování. Několik měst kvůli tomu bylo odpojeno od elektřiny. Ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško uvedl, že kvůli odpojení elektrárny od ukrajinské energetické sítě část nemocnic na Ruskem okupovaných územích nemohla kvůli výpadku elektřiny pokračovat v obvyklém provozu.
„V ohrožení se ocitlo to nejcennější – životy lidí, kteří jsou dnes na operačních sálech či na jednotkách intenzivní péče v Chersonské oblasti a v (okupované) části Záporožské oblasti,“ uvedl Ljaško na facebooku.
MAAE podle Reuters sdělila, že ji Ukrajina informovala o obnovení vedení přivádějícího energii do záporožského zařízení po pátečních nejméně dvou výpadcích. Doplnila, že podle Kyjeva ale všech šest reaktorů elektrárny i po obnovení dodávek zůstává odpojeno.
Odpojení dvou zbývajících bloků elektrárny potvrdila také Ruskem dosazená správa Záporožské oblasti, která ovšem tvrdí, že zařízení bylo částečně znovu uvedeno do chodu. –V danou chvíli jsou dodávky elektřiny do všech měst a míst Záporožské oblasti obnoveny,“ tvrdí podle agentury Interfax šéf okupační záporožské správy Jevhen Balickyj (v ruském přepisu Jevgenij Balickij) s tím, že po uhašení požáru se podařilo jeden z bloků uvést znovu do chodu. Požár podle něj zavinily útoky ukrajinských sil.
Největší evropskou jadernou elektrárnu obsadila ruská vojska na začátku března, ale její chod společně s pracovníky ruské státní polečnosti Rosatom stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Okolí elektrárny bylo v minulých dnech opakovaně cílem ostřelování, ze kterého se navzájem viní Moskva a Kyjev. Situace kolem této elektrárny vyvolává obavy z možné jaderné katastrofy a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) intenzivně vyjednává o inspekci zařízení. Elektrárnu chce podle agentury Bloomberg navštívit před 5. zářím, na něž byla původně ještě před válkou naplánována jiná mezinárodní mise. Ta měla poprvé po 16 letech zhodnotit bezpečnost zařízení.
Delegace MAAE bude schopna provést širší kontrolu, než se původně předpokládalo, uvedla rovněž agentura Bloomberg s odvoláním na diplomaty. Původně totiž MAAE chtěla zkontrolovat, že za šest měsíců války v elektrárně neubyly zásoby obohaceného uranu. Nově ale bylo dohodnuto, že v delegaci budou i experti na bezpečnost, díky nimž bude mít MAAE možnost provést forenzní zhodnocení ostřelování elektrárny. Toto posouzení by mohlo být použito k pohnání k zodpovědnosti těch, kdo za útoky stojí. Představitelé evropských zpravodajských služeb útoky připisují Rusku, které podle nich zařízení používá jako štít pro své síly a k podnikání dělostřeleckých útoků z její blízkosti, dodal Bloomberg.
Rusko naopak tvrdí, že za útoky stojí ukrajinské síly. Vedení dolní komory ruského parlamentu v pátek podle agentury TASS vyzvalo MAAE, OSN a parlamenty jednotlivých zemí, aby odpovídajícím způsobem vyhodnotily –zločinné kroky“ Kyjeva.
Podrobnosti návštěvy MAAE v pátek podle informací agentury Bloomberg projednával šéf mezinárodní organizace Rafael Grossi v Istanbulu s představiteli Rosatomu. Delegace má vyjet z Kyjeva a u města Enerhodar vstoupit na území pod kontrolou ruských sil.