Kolektiv organizací zabývající se ženskoprávní problematikou podává stížnost na lékaře a čestného předsedu Společnosti pro plánování rodiny, MUDr. Radima Uzla, CSc. Organizace jsou dlouhodobě znepokojeny jeho výroky o sexuálním násilí a obtěžování, mýty a nepravdami o znásilnění a obhajováním sexuálního násilí pod vlivem alkoholu.
„Někdy je znásilnění vinou oběti,“ pronesl Uzel začátkem prosince v pořadu DVTV. Organizace, které na lékaře podávají stížnost, uvádí, že výroky podobného ražení podporují tzv. rape culture, tedy kulturu, která vnímá sexuální obtěžování a násilí jako normální.
Podle organizací je Uzlovo chování v rozporu s etickými standardy profese lékaře a uvádějí, že MUDr. Uzel svým jednáním porušuje Etický kodex České lékařské komory, a to hned v několika bodech; například v bodě 18 paragrafu 2, který praví, že „lékař si má být vědom své občanské úlohy i vlivu na okolí“.
„Musíme si zvyknout na sexuální obtěžování,“ prohlásil lékař v rozhovoru. Sexuální násilí a obecně i strach z něj vede k životu v obavách a zabraňuje ženám plně rozvinout svůj potenciál. Doktor Uzel má ale jiný názor: „Plácání kolegyně po zadku může představovat proteplení lidských vztahů.“ Takové chování je ale hrubým zásahem do tělesné integrity jedince. Navíc tento akt může být projevem dominance, kterému se druhá osoba, například ze strachu ztráty práce, není schopna dostatečně bránit.
„Mezinárodní výzkum ‚Violence against women‛ ukázal, že ženy se v důsledku strachu z fyzického nebo sexuálního napadení vyhýbají určitým místům nebo situacím. V Česku se podle tohoto průzkumu nějakému místu či situaci vyhnulo 66 % žen, což je jedno z nejvyšších čísel v rámci Evropské unie – průměr v Evropské unii tvoří 53 %,“ dokládají svá tvrzení organizace, které stížnost podepsaly.
„Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2019–2022 považuje obtěžování na pracovišti za formu genderově podmíněného násilí, které přispívá k nerovnostem mezi muži a ženami v naší společnosti,“ zmiňují organizace. „Stejný dokument uvádí, že obtěžování na pracovišti je jedním z typů násilí, u něhož je největší latence, a většina obětí nikdy nevyhledá pomoc a neobrátí se na policii. Sociologický ústav Akademie věd ČR uvádí, že sexuální obtěžování na pracovišti zažívá 13 % žen,“ objasňují.
Nad někdy až podivuhodnými výroky doktora Uzla zůstává rozum stát. „Nějaký lékař byl potrestán za to, že poplácal sestřičku po zadku. Vážení, já za 50 roků své praxe v gynekologii a porodnictví, těch poplácaných sestřiččích zadků bylo možná i několik desítek, to by bylo na doživotí,“ pochlubil se Uzel ve videu pro Aktuálně.cz. Jenže právě v této krizové době pociťujeme nedostatek zdravotnického personálu. Může být jedním z důvodů právě sexuální obtěžování? „Výzkum ‚Proč lékařky odcházejí?‛ ukazuje, že ženy se s těmito jevy setkávají již při studiu medicíny, a mají vliv na to, zda se rozhodnou působit v nemocnici, nebo si zvolí jinou kariérní cestu,“ dokládají organizace důkazy.
Názory doktora Uzla, veřejně činné osoby, která často vystupuje v médiích, mají vliv na vnímání mravních hledisek lidské sexuality a dost možná i na konkrétní lidské osudy. Kromě omlouvání sexuálního násilí na pracovištích se Uzel zastává i agresorů, kteří se pod vlivem alkoholu dopustí znásilnění. Doktor Uzel je navíc znalec v oboru sexuologie a poradenství. Aby toho nebylo málo, Uzel působí na školách, kde může svými přednáškami ovlivnit děti i mladistvé.
Organizace Beat Sexism, Česká ženská lobby, Gender Studies, Konsent, Nesehnutí podepsaly stížnost, která byla 16. 12. 2020 odeslána České lékařské komoře.