Páteční informace, že vyšetřování kauzy ministra financí Andreje Babiše Čapí hnízdo, se opět protahuje o dalších šest měsíců, naštvala mnoho lidí. Vyšetřování pravděpodobně skončí až po volbách. Prezident Miloš Zeman totiž současně naznačil, že volby naplánuje už na konec září. Ti, kterým vadí vleklé vyšetřování a podivné přesuny vyšetřovacího spisu mezi státními zástupci, se mohou přidat k trestnímu oznámení a připojit k navazující výzvě vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.
Oznámení před několika dny podal Michal Majzner. Šlo mu to, aby kauza nebyla zametena pod koberec. Už v tu chvíli vyvolala jeho akce značný ohlas. Deník FORUM 24 o ní informoval zde. „Po pátečním podání trestního oznámení v kauze Čapí hnízdo se mi ozvaly desítky lidí, kteří by se k němu chtěli připojit nebo přispět na advokátní služby pro kvalitní vyšetření tohoto případu. 31. 3., na konci tříměsíční prodloužené lhůty, bylo rozhodnuto o prodloužení vyšetřování o celých dalších 6 měsíců. Takové prodloužení je skandální. Případ se tak protáhne až téměř na dva roky, aniž by vůbec byl sdělen nějaký výsledek vyšetřování. Proto jsem se rozhodl nabídnout lidem možnost se připojit k oznámení či navazující výzvě: https://www.petice24.com/vyzva_vysetreni_capihnizdo ,“ sdělil v pátek odpoledne Michal Majzner na stránkách open-doors.cz.
Aktuální výzva Lence Bradáčové zní: Vážená paní doktorko, hlásíme se ke znění přiloženého trestního oznámení a vyzýváme Vás: Prosím, využijte Váš dohled v tomto dlouho trvajícím případu k tomu, aby byl co nejrychleji a nejkvalitněji doveden k rozhodnutí. To snad pomůže vrátit základní důvěru v právní systém naší republiky. Je to nezbytné pro fungování naší demokracie. Pokud nejmocnější budou před zodpovědností chráněni, demokracie u nás těžko může přežívat a zamíříme spíše někam do období „mečiarismu“, které panovalo na Slovensku, nebo ještě k horším koncům, k totalitě.
A proč Michal Majzner, aktivista, který se zapojil například v iniciativách Prezidente, odejděte, Pražský majdan nebo Příběhy uprchlíků, podal trestní oznámení v kauze Andreje Babiše?
Zde je jeho nezkrácené vysvětlení:
„Hlavně proto, že mám rád demokracii v této zemi. A najednou je tu někdo, kdo ji silně ohrožuje, a jako by se ho netýkala pravidla veřejné kontroly. Politik, jehož přešlapy z minulosti mu nebrání, aby peníze z těchto dob používal právě pro demontáž našeho demokratického systému a odbourávání ústavních pojistek. Nevidí, nebo nechce vidět, že Ústava je zde proto, aby se hůře vládlo a demokracie zůstala zachována.
Rozhodl jsem se podat trestní oznámení kvůli podezření na dotační podvod ve známé kauze Farmy Čapí hnízdo. Důvodem je, že dosavadní trestní oznámení v této věci je anonymní a mám pochybnosti, zda bude opravdu důkladně prošetřeno bez většího dohledu. Vyšetřování trvá až podivně dlouho, u vyšetřujících policistů se našlo odposlouchávací zařízení, ministr spravedlnosti za ANO se ke kauze vyjadřoval a obhajoval svého stranického šéfa. Na ministerstvu financí zas byla povýšena úřednice, která vyzvídala neobvyklým způsobem detaily evropského vyšetřování. Její kritička byla naopak vyhozena. Na konci minulého roku nebyla dle informací pořadu Zvláštní vyšetřování stále vyslechnuta klíčová osoba.
Kauza je přitom v základu velmi jednoduchá. Koncern Agrofert převedl Farmu Čapí hnízdo na anonymní akcie a dosáhl tak na dotaci pro malé a střední podniky. Po rozhodných pěti letech se opět Hnízdo vrátilo oficiálně do koncernu. Myslíte, že Agrofert je malá nebo střední firma? Na svůj podnikatelský nápad si prostě Andrej Babiš vytáhl peníze daňových poplatníků, přestože na ně neměl nárok. Etická rovina je jasná. Je to podfuk. A zda to byl i podvod dle trestního práva? K tomu dodávám některé základní poznatky v podaném trestním oznámení. Ve výsledku jde hlavně o právní kvalifikaci, zda propojení firem Agrofert a Farma Čapí hnízdo odpovídá definici takových vazeb, které se započítávají do celkové velikosti podniku.
Sám vynálezce myšlenky Čapího hnízda Andrej Babiš si z kauzy příliš těžkou hlavu nedělá. Ve fungujících demokraciích by již samotný fakt neetického získání dotace 50 milionů stačil k okamžitému konci ve vysoké politice. Sám ministr přitom nazývá dosavadní systém a ostatní strany Palermem. Podle mne pravé Palermo začíná až v poslední době, kdy ani takto závažná obvinění nevedou k ohrožení politické kariéry. Pan ministr je jaksi chráněný. Přestávají fungovat pojistky demokracie, důležitá média jsou rozparcelována, některá tento politik přímo vlastní a v jiných má velký inzertní vliv nebo se s jejich majiteli drží v šachu. Poslední velké médium, které o kauzách ministra informuje, je Česká televize. Tu ministr obviňuje bez důkazů z korupce a snaží se jí tak sebrat důvěryhodnost. Na tom ostatně pracuje již déle jeho největší spojenec, prezident Miloš Zeman. Naposledy se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podivila, jakým způsobem o ministrovi financí a s ministrem vedla Česká televize reportáže. Rada, která by měla dbát na nezávislost zpravodajství, přitom jen z velké části opakuje ministrovu relevantními fakty nepodloženou stížnost…
Je tedy logické a nutné, že se musíme o to více bránit. Možná že nejlepší imunitní reakcí demokracie jsou dotazy právě na zdroje nečistých peněz. Nemám žádný zájem vyžívat se v trestním oznámení, podávám ho nerad a myslím si, že pro právníky Agrofertu nebude dalším problémem. Ironicky, ale pravdivě mohu říci, že mou motivací je vlastně pomoci Andrejovi Babišovi, aby si ho někteří lidé přestali idealizovat. Je to politik jako každý jiný, v něčem lepší a v něčem horší, neštítil se ve svém podnikání drobných i větších prapodivných a neetických machinací, a rozhodně to není tedy spasitel, který očistí naši politiku a zbaví nás korupce. Naopak, nově už nebude síla, která by takovéhoto politika vyměnila. Má média, má peníze a nejlepší marketing. Pamatujete nějaký jiný případ, kdy by člověk nahromadil tolik moci ekonomické, mediální, politické v poměru k velikosti státu? Moc je přitom nebezpečná pro každého, ať by měl jakékoliv úmysly, pokud se jí nahromadí kritické množství u jedné jediné osoby. Pohltí člověka a s ním i zemi, které vládne. Již teď vidíme projevy tohoto vůdcovského syndromu – Andrej Babiš si například nechal schválit ještě větší moc ve stanovách své strany. Konce této mocenské spirály bývají smutné pro všechny. Každý diktátor začínal tím, že mu bylo umožněno získat přespříliš moci a byla tak umetena pověstná cesta do pekel. Proto je potřeba jednat včas a pomoci Andrejovi Babišovi i nám všem k zachování demokracie a svobody v naší krásné zemi.“