Dopady války na Ukrajině pocítí celý svět, na tom se shodují experti ze všech odvětví. Zatímco ztráty na životech a zničené budovy, silnice a další infrastruktura jsou vidět na první pohled, existuje i další vážný problém, který v celkovém důsledku může zasáhnout především západní země. Před „děsivostí“ současné situace varoval ředitel Světového potravinového programu OSN.
David Beasley podle listu The Guardian především upozorňuje na nedostatek potravin způsobený ruskou blokádou přístavu v Oděse. Ta vedla k tomu, že více než 20 milionů tun obilí, které by za normálních okolností putovaly do světa, zůstaly uvězněny v docích.
V důsledku této situace se podle Beasleyho dají očekávat nepokoje a rozpad právního řádu v desítkách zemí, které jsou závislé na ukrajinské a ruské pšenici. Některé z těchto zemí patří k nejchudším na světě, včetně Somálska, Beninu, Laosu, Egypta a Súdánu.
„Ještě před ukrajinskou krizí jsme čelili bezprecedentní celosvětové potravinové krizi kvůli covidu a nárůstu cen pohonných hmot,“ řekl šéf Světového potravinového programu OSN na konferenci konající se v etiopském hlavním městě Addis Abeba. „Tehdy jsme si mysleli, že už to nemůže být horší, ale tato válka je zničující,“ dodal.
Dobu, kterou nyní prožíváme, Beasley označil za velmi děsivou. „Čeká nás peklo na zemi, pokud nebudeme okamžitě reagovat,“ řekl. „To nejlepší, co můžeme právě teď udělat, je ukončit tu zatracenou válku na Ukrajině a otevřít přístavy,“ domnívá se významný zástupce OSN.
Přesvědčen je také o tom, že pokud se nedostatek zásob nebude řešit, může to vést k „hladomoru, destabilizaci národů a masové migraci“ v některých nejchudších zemích světa. Nepokoje jsou již nyní patrné v Tunisku, Pákistánu či Peru. Destabilizaci zažívají také některé země subsaharské Afriky, jako je Burkina Faso, Mali a Čad.
Podle dat, kterými disponuje OSN, se za posledních pět let zvýšil počet lidí s „chronickým hladem“ o 160 milionů. Další čtvrt miliardy osob zažívá „nárazový hlad“, tedy přetrvávající „krizovou úroveň“ nedostatku potravin, uvádí britský deník.
Pro zmírnění těchto ukazatelů je podle Beasleyho nutné, aby se na boj s globálním hladem vynakládalo více prostředků. Zároveň ředitel Světového potravinového programu OSN naléhá na Vladimira Putina, aby otevřel přístav v Oděse.