Návštěva Vladimira Putina v Kyrgyzstánu je pokusem zastavit oslabování vlivu Kremlu v regionu, protože jeho neúspěchy v Náhorním Karabachu a dvacetiměsíční válka na Ukrajině vyvolávají u spojenců stále větší znepokojení, uvedli odborníci pro deník The Moscow Times. Okolnosti cesty také ukazují, jaké obavy má Kreml o vůdcovu bezpečnost.
Dvoudenní návštěva byla první Putinovou zahraniční cestou od března, kdy byl Mezinárodním trestním soudem obviněn z válečných zločinů. V některých zemích by mu kvůli tomu mělo hrozit zatčení.
„Počet zemí, kam Putin nyní pojede, je malý a stále se zmenšuje. Kyrgyzstán je jedním z mála. Vedení této země se aktivně snaží dokázat svou loajalitu Kremlu,“ řekl listu The Moscow Times Temur Umarov, pracovník Carnegieho centra pro studium Ruska a Eurasie v Berlíně.
Zdroje z ruské vlády, které si přály zůstat v anonymitě, řekly pro The Moscow Times, že Kreml nešetřil na bezpečnostních opatřeních. Plánování cesty trvalo více než měsíc a dbalo se na „protiteroristickou bezpečnost“.
„Šéfova cesta do Biškeku se koná za bezprecedentních bezpečnostních opatření,“ uvedl ruský vládní úředník, přičemž použil přezdívku pro Putina, kterou úředníci hojně používají. „Naše speciální služby s Kyrgyzy projednávaly vše až po ochranu proti dronům a omezení mobilní komunikace.“
„Cestování není v současné době bezpečné. Máme na paměti zoufalství a zradu Ukrajinců a skutečnost, že jim pomáhá Západ,“ uvedl zdroj pro The Moscow Times.
Když Putin ve čtvrtek brzy ráno dorazil do Biškeku, v hlavním městě vypadla mobilní síť a byly hlášeny rozsáhlé výpadky internetu. Jeden z mobilních operátorů tvrdil, že výpadky byly důsledkem poškozeného kabelu.
„Krátce po přistání Putinova letadla v Kyrgyzstánu projela jeho limuzína ve dvacetičlenné koloně doprovázená policejními vozidly s blikajícími světly vylidněnými ulicemi k sídlu kyrgyzského prezidenta. Kyrgyzská policie požádala obyvatele Biškeku, aby během Putinovy návštěvy nejezdili osobními vozidly po městě ani směrem k sídlu kyrgyzského prezidenta, a z ulic města byly odstraněny elektrické skútry. Školky, školy a univerzity požádaly své studenty, aby se ve čtvrtek a v pátek účastnili výuky dálkově.
Dokonce i oddělení Národního centra pro onkologii a hematologii bylo ve čtvrtek a v pátek uzavřeno,“ píše list.
Podle místních médií bylo udržováním veřejného pořádku a bezpečnosti v Biškeku pověřeno více než 4500 policistů.