Bývalý premiér Vladimír Špidla varoval před spojením ODS a hnutí ANO, ke kterému podle něj dojde po parlamentních volbách za dva roky. K tomu se neváhali vyjádřit někteří členové občanských demokratů, kteří připomněli, že ne oni, ale právě sociální demokraté, tehdy ještě pod značkou ČSSD, byli v koalici s Babišovým hnutím a kvůli tomu dnes nejsou ve sněmovně.
Bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že se obává, že ODS v roce 2025 po dalších volbách vytvoří vládu s hnutím ANO Andreje Babiše a dokončí tím konzervativní revoluci. „Čekám, že Andrej Babiš bude mít dobrý výsledek a utvoří koalici s ODS. Společně dokončí pravicovou a konzervativní revoluci v naší zemi. Docela se toho bojím,“ řekl.
Na Špidlu zareagovala europoslankyně Veronika Vrecionová právě z ODS, která připomněla osmiletou koaliční spolupráci hnutí ANO se sociálními demokraty, dříve známými pod značkou ČSSD. „Fakta: V koalici s ANO byla 8 let ČSSD, nikoliv ODS,“ uvedla s tím, že si to v SOCDEM podle ní moc dobře uvědomují, protože kvůli tomu nejsou dneska ve sněmovně.
Ondřej Šimíček (ODS) se v reakci na Špidlovo varování před spojením ODS a ANO odvázal o něco více. Špidlu označil za politika strany, „která spolu s holdingem Agrofert a jeho politickou divizí téměř zlikvidovala za 8 let společného vládnutí budoucnost příštích generací, zastavila rozvoj země a projebala biliony korun jako úplatky voličům“.
Sociální demokracie překonává podle Špidly, který se podle svých vlastních slov stále snaží být jejím aktivním členem, „už proto, že působí v předsednictvu a je také ve vedení Masarykovy demokratické akademie,“ hlubokou krizi. O její dlouhodobou budoucnost se ovšem neobává. „Naše agenda solidární a demokratické společnosti zůstává bez ohledu na to, jaká je doba. Máme svou historickou misi a já nepochybuji, že když zabereme, tak to dokážeme,“ řekl odhodlaně.
Fialova vláda nemá dobrou představu, co se ve skutečnosti ve společnosti děje, a její klientelou je velkokapitál, řekl Špidla.
„Jsem přesvědčený, že chudoba není mnohdy individuální vina, nýbrž má systémové příčiny. Považuji za jednu z proher sociální demokracie a obecně levice, že jsme s touto myšlenkou ve veřejné debatě prohráli. Jestliže neodstraníte příčiny tohoto stavu, tak se nemůžete divit, že mnoho lidí takový systém zavrhne,“ uvedl s tím, že by vláda měla mnohem více danit bohaté a velké firmy.
Vláda podle něj šetří na úkor nejslabších, což nazval bezohledností a brutalitou. Česká republika je podle něj dostatečně výkonný a moderní stát na to, aby dokázal poskytnout všeobecně dostupné zdravotnictví, školství či slušný důchod.
Vladimír Špidla letos plánuje kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, ovšem na „nějakém nevolitelném místě“.