Návštěvu Miloše Zemana na oslavách 70.výročí konce druhé světové války v Moskvě kritizoval Miroslav Kalousek ještě před jejím průběhem. Podle jeho slov však dopadla přesně tak, jak se dalo čekat. Prezident ukázal světu, že jeho proruský postoj se nemění a slovy, která v Kremlu pronesl, znepokojil i Evropskou unii. Podle Kalouska se Zeman předvedl jako hlavní spojenec prezidenta Putina. Ani další kontroverzní vystoupení hlavy státu prý však není důvodem měnit ústavu a jakkoliv omezovat pravomoci prezidenta.
Místopředsedu TOP 09 mrzí, že se český prezident neodvážil, stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová, kritizovat Rusko za situaci na východě Ukrajiny. „Kdyby tam jel skutečně pan prezident uctít památku padlých a při té příležitosti řekl tuto větu (Merkelová prohlásila: Zločinná a protiprávní anexe Krymu těžce poškodila rusko-německé vztahy), stačilo by, kdyby řekl protiprávní, tak bych ho přišel při návratu na letiště uvítat s kyticí,“ vysvětlil pro server iDnes.cz Kalousek.
Musíme ukázat, že prezident nemluví za občany ČR
Místo toho prý vystupoval Zeman jako zastánce prokremelské propagandy. „Naši skuteční spojenci nás začali vnímat kontroverzně, protože v tom úsilí Kremlu, aby EU byla nejednotná, se evidentně pan prezident stal hlavním Putinovým spojencem,“ říká bývalý ministr financí. Kvůli nespokojenosti s vystupováním Zemana vůči zahraničí vznikl návrh schůzky Karla Schwarzenberga s premiérem Sobotkou. „Vycházíme z toho, že za zahraniční politiku je odpovědná vláda, zatímco prezident je neodpovědný,“ říká exministr. „A přitoupí-li premiér na tuto schůzku, tak bychom rádi nalezli nějaké východisko, silný signál vůči našim partnerům, který by jasně řekl, že pozice ČR je takováto, k anexi Krymu je taková, k sankcím je taková a to, co říká pan prezident, neodpovídá tomu, co se domnívají volení zástupci, ať už vládní, či opoziční,“ myslí si Kalousek.
Změna ústavy není na pořadu dne, i když je lákavá
Přes Zemanův proruský přístup a z toho vycházející kritické reakce ze Západu by však Miroslav Kalousek do pravomocí hlavy státu nezasahoval a nevolil by ani změny v ústavě. „Je to velmi svůdné, ale ústava země jako nejvyšší pravidlo by se opravdu neměla měnit kvůli jednomu člověku a jeho excesům,“ má jasno místopředseda TOP 09. Pro další volbu prezidenta má opoziční politik jasno, kdo by nejvýznamnější funkci ve státě měl zastávat. „Měl by to být člověk s nějakými alespoň bazálními politickými zkušenostmi. Pokud by to byl člověk bez praktických zkušeností z politických a vnitrostranických zápasů, tak by se mu snadno mohlo stát, že by se ocitl nikoliv nad stranami, ale pod stranami, akorát by si toho nevšiml,“ tvrdí Kalousek. „Pak bychom si přáli jeho jasnou prozápadní orientaci a záruku, že nebude zpochybňovat ukotvení ČR v rámci Evropské unie a NATO,“ hovoří za celou TOP 09 její místopředseda.