Rusové žijící v Itálii po několik dnů obesílali své známé a přátele s výzvou, aby na sociálních sítích za peníze pochválili Rusko. Ruské velvyslanectví v Římě existenci těchto výzev nepopřelo, ale distancuje se od nich. Falešných díků údajně nemá zapotřebí.
Zmíněná výzva se šíří prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp a je zhruba tohoto znění: Řekněte něco dobrého o Rusku a dostanete dvě stě eur. Až budete u toho, veřejně se distancujte od „špatných věcí, které o Putinově Rusku zaznívají“. Podle komentáře italského listu La Repubblica jde o jeden z mnoha příkladů propagandy pracující s předstíranými emocemi na fingovaných videích, jejichž účelem je podporovat na sociálních sítích kašírovaný obraz putinovského Ruska.
Podnět k natáčení pochvalných videí je navléknutý následovně – Rusové pobývající v Itálii, kde studují nebo pracují, oslovují své italské známé a přátele s žádostí, která údajně pochází od ruských médií pracujících na jakémsi projektu, jenž si žádá pozitivní reakce na ruskou „humanitární pomoc“ Itálii. Jedná se přitom o ožehavé mezinárodní téma, neboť okázale prezentovaná ruská přítomnost v Itálii v souvislosti s pandemií čínského koronaviru podle všeho neměla pro postiženou zemi na jihu Evropy žádný přínos. Deník La Stampa už dříve citoval opoziční politiky, podle nichž dodávka dezinfekce ani přítomnost armádních chemiků jejich zemi v boji s koronavirem nijak neprospívá a italská vláda ji akceptovala pod nepřímým nátlakem z ruské strany, kdy se obávala zhoršení vztahů s Ruskem. Následně v Itálii rostlo i podezření, že ruští vojáci v Itálii ve skutečnosti jen zastírají špionážní akci Kremlu.
Italským novinářům se podařilo získat i přesnější instrukce, jakých se oslovovaným potenciálním zájemcům dostává. „Potřebuji 15 Italů, kteří říkají něco dobrého o ruské humanitární pomoci,“ citovali ze zprávy, kterou získali od jejího nejmenovaného italského adresáta. Žádost pokračuje upřesněním, že pochvalné videovzkazy musejí být publikované na Twitteru, Facebooku nebo Instagramu. Zprostředkovatel také dodal instrukci ohledně požadovaného formátu. „Lze udělat videa nebo texty s fotografiemi, za videa platí 200 eur, za text dávají méně,“ stálo ve zprávě.
La Repubblica k případu poznamenává, že udávané vysvětlení postrádá logiku. „Pokud by za těmito výzvami skutečně stálo zpravodajské médium, jaký smysl by pro ně mělo platit za předstírané projevy úcty a proč by mělo požadovat jejich šíření prostřednictvím sociálních sítí autorů? Které noviny nebo televizní stanice by něco podobného prováděly?“ ptá se list.
List La Repubblica se spojil i s dívkou, jejíž video udávají iniciátoři předmětných výzev kolujících po aplikaci WhatsApp jako příklad. Uvedené video trvá několik sekund a objevuje se na čínské síti Tik Tok, oblíbené mezi náctiletými. Dotyčná na něm děkuje Rusku za pomoc a distancuje se od „špatných věcí, které říkají (kritici)“. Deníku vysvětlila, že ji k natočení videa přiměl přítel s tím, že za ně dostane dvacet eur. Existenci dalších autorů videí však nepotvrdila.
Na věc reagovala i ruská ambasáda v Římě. „Zprávy, v nichž se požaduje, aby italští občané za peníze děkovali naší zemi, jsme zaznamenali. Je jasné, že Rusko nic podobného nepotřebuje, každý den dostáváme stovky hovorů, dopisů a komentářů se slovy upřímné vděčnosti od obyčejných občanů. Ať už tento anonymní návrh spustil kdokoli, považujeme jej za podvodnou provokaci,“ nechal se slyšet zástupce ruského velvyslanectví v Římě.