NÁZOR / V Institutu Václava Klause vyjádřili ústy Ladislava Jakla obavy, aby se u nás temné progresivistické síly příští rok nepokusily taky nějak zrušit volby, jako k tomu došlo v Rumunsku v prvním kole těch prezidentských. Tam k tomu ovšem došlo kvůli nefér ovlivnění volební kampaně Ruskem. Tohle by mělo někomu vadit, nikoli snaha takovým excesům zabránit.
„V Rumunsku zrušili výsledky prvního kola prezidentských voleb. Ty dopadly totiž špatně. Hlasování proběhlo v pořádku, stejně tak i sčítání hlasů. Ale voliči se prý dali zmást údajně neférovou předvolební kampaní,“ stěžuje si na stránkách Institutu Václava Klause Ladislav Jakl.
Pak dále naznačuje, že temné progresivistické síly jdou proti mínění lidu.
„Vyzkoušely si v Rumunsku pokrokové síly západního světa metodu, s níž se udrží u moci navzdory sílícím radikálním náladám veřejnosti? Čeká rumunský scénář další státy, včetně toho našeho? I to je možné,“ přemítá Jakl.
Potom ještě zmínil, že „sociální inženýři různých generací“ mají údajně různé metody, jak přetvořit do podoby, kterou považují za správnou, třeba různé regulace, a temně věští, že by se u nás při volbách mohlo stát něco podobného jako v Rumunsku.
„Dost možná, že v politice se příští rok nejen u nás odehraje cosi velice obdobného. Nebude nutné rušit volby, nebo dokonce bránit někomu v samotné kandidatuře. Místo toho zesílí proces ‚ochočování‘ dosud neochočených. Protestní strany budou nenápadně, ale masově a soustavně infiltrovány, tlačeny, skrytě korumpovány, vydírány, přesvědčovány, postrkávány, naváděny a usměrňovány tak, aby nakonec bylo skoro jedno, jak volby dopadnou,“ líčí Jakl zápletku politického thrilleru.
V Rumunsku se ale nestalo nic jiného, než že bylo anulováno první kolo prezidentských voleb. Důvodem je podle úřadů deformování volební soutěže, ke kterému podle nich došlo machinacemi na sociální síti TikTok. Krajně pravicový a proruský prezidentský kandidát Calin Georgescu byl prostřednictvím TikToku masivně propagován pomocí koordinovaných účtů, doporučovacích algoritmů a placené reklamy. Tím byla zdeformována demokratická soutěž. Stejně jako Jaklovi se anulování prvního kola nelíbilo osobám jako Zuzana Majerová, Jana Zwyrtek Hamplová a Jindřich Rajchl.
Někteří lidé dělají dojem, že jim masivní ruské zasahování do voleb a referend v různých zemích prostě nevadí. Přitom když se masivní a nepřiznanou propagandou podaří změnit myšlení lidí, mohou být sice všechny volební procedury v pořádku, ale výsledek odpovídá zájmům Ruska, nikoli dané země.
Takto ostatně Rusko zásadně napomohlo zvolení Donalda Trumpa prezidentem v roce 2016. Jednak předběžně tím, že to byly ruské peníze, které Trumpovi pomohly po jeho bankrotech, jednak internetovou kampaní kosmických rozměrů řízenou z Ruska. Bez ruských peněz by Trump nemohl vystupovat v roli „úspěšného podnikatele“, kterým ve skutečnosti nebyl, takže by na úřad prezidenta nemohl ani pomyslet. Ladislav Jakl je ovšem vášnivým Trumpovým stoupencem, což také vedlo k oné slovní přestřelce, ve které byl označen za pána s koňským ohonem.
Označení „pán s koňským ohonem“ pochází od profesora univerzity v Bostonu Igora Lukeše, který se v červenci 2018 v České televizi účastnil debaty o politice Donalda Trumpa, tehdy prezidenta. Jakl tam Trumpa vychvaloval, je to podle něj „představitel Západu, na rozdíl od marxistů, kteří sedí v Bruselu“ a „člověk, který zasluhuje naši podporu, protože reprezentuje demokratický svět, na rozdíl od různých poštěkávačů“.
Profesor Lukeš nepovažoval Jakla za kompetentního se k takovým věcem vyjadřovat a pronesl onen později často citovaný výrok.
„Na jedné straně máme názory seriózních amerických profesionálů, vlastenců, kteří celý život pracují pro dobro Spojených států… a dáme hlas tady tomu pánovi, kterého sice nevidím, ale vím z nějaké staré fotografie, že má koňský ohon na hlavě. A z toho snad mám uzavřít, že má autoritu mluvit o tom, co je dobré pro Spojené státy, nebo co je dokonce dobré pro celou západní alianci.“
Klausův institut tím byl pobouřen. „Tak daleko jsme se dostali za necelých třicet let od pádu komunismu. Nástup totality má vždy podobné rysy – potlačování svobody slova, umlčování nepohodlných názorů, snaha o perzekuci jejich nositelů, cenzura, názorový monopol a manipulace veřejností. Boj o svobodu slova začal, demokracie je ve vážném ohrožení,“ sdělil o čtyři dny později IVK a Lukeš dostal označení „pokrokářský akademik“.
Pochopitelně je úplně jedno, jestli někdo nosí koňský ohon, dredy, červenou kšiltovku nebo cylindr. Podstatné je, jaké názory zastává. Václav Klaus, Ladislav Jakl a další tváře slovutného institutu stojí na straně politického šejdíře, který se pokoušel po prohraných volbách udržet u moci podvodem, čímž by v očích normálních lidí zcela pozbyl jakékoliv důvěryhodnosti. Je zmonitorováno, že v 91. dni z prvních 99 dnů v úřadu pronesl Trump přinejmenším jeden výrok, který byl zjevně nepravdivý nebo zavádějící, během 298 dní pronesl 1628 takových výroků a v půlhodinovém interview 24. Je zjevné, že u Trumpa je spíše výjimkou, když mluví pravdu.
Jak můžeme někomu věřit, že je na straně demokracie a nějakých hodnot, když mu nevadí takové monstrum v čele demokratické velmoci, zasahování diktatury do svobodných voleb a chronické lhaní?