Hlasování o kandidátech do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), zvané též velká nebo mediální rada, bývá mnohdy provázeno velkými kontroverzemi a nesouhlasem politiků i veřejnosti. A to často proto, že nad navrhovanými osobami zůstává prostě rozum stát.
Petr Štěpánek, který chtěl ČT vyhodit do povětří
Na podzim 2018 měl být do RRTV zvolen Petr Štěpánek. Někdejší tiskový tajemník premiéra, ještě ne prezidenta, Václava Klause už radním RRTV jednou byl. Konkrétně od roku 1994 do dubna 2003, kdy ji předseda vlády Vladimír Špidla odvolal. Po patnácti letech tedy měl v radě zasednout znovu, a to na návrh Babišova hnutí ANO.
Štěpánkova kandidatura ovšem zvedla ohromnou vlnu odporu. Protestovali politici, umělci, novináři, společenské iniciativy i jednotliví občané. Důvod asi za všechny ve sněmovně vyjádřil předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který řekl:
„Jak si vládní strana se zodpovědností za tento stát může dovolit navrhnout člověka, který chce podminovat Kavčí hory, sídlo České televize, a snad je vyhodit do povětří?“
Upozorňoval tím na někdejší Štěpánkův veřejně prezentovaný názor, že Česká televize je zločinecká organizace, která nám za naše peníze vymývá mozky, takže Kavčí hory je třeba podminovat a zmáčknout knoflík. Štěpánek poté sice svůj výrok zlehčoval a vydával za žert, ale kdo tomu má věřit?
Předseda poslaneckého klubu ANO se odporu proti jejich nominantovi upřímně podivil a uvedl k tomu: „My jsme považovali pana Štěpánka za odborníka v této oblasti.“ Ach tak.
Petr Štěpánek se nakonec kandidatury sám vzdal.
Ladislav Jakl, kontrolor z dezinformačních médií
Před pár dny se ve sněmovně znovu vybíralo, kdo obsadí aktuální volné místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Okamurovo hnutí SPD na tento post nominovalo Ladislava Jakla, svého neúspěšného kandidáta v senátních volbách 2018. Stejně jako Štěpánek, i Jakl měl blízko k Václavu Klausovi. Působil jako jeho poradce a do roku 2013 byl ve funkci ředitele politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. Ruku pro Jakla zvedlo 88 poslanců ze 162 přítomných. Teď už tedy zbývá jen, aby ho jmenoval premiér.
Českou televizi by Jakl podminovávat nechtěl. Spokojil by se s tím, aby spolu s Českým rozhlasem už veřejnoprávní nebyla.
Na své webové stránce totiž před časem zveřejnil názor, který zastává už dlouho, a sice: „Tyto státní instituce zabývající se šířením rozhlasového a televizního vysílání nikdy neměly existovat, nemají existovat a byl by svět krásnější bez nich.“
A úplně nejkrásnější tedy asi bude, když v radě, jež má kontrolovat veřejnoprávní média, zasedne člověk, který by je rád zrušil.
Malá odbočka proti proudu…
Ladislav Jakl je zkrátka proslulý svými prapodivnými názory, které hojně publikuje na serveru Protiproud. To je známý dezinformační plátek zveřejňující vyložené lži, kremelské agitky i bláznivé teorie všeho druhu, od škodlivosti očkování po nejnesmyslnější konspiračky o zednářích či o ovládnutí světa zlovolnými elitami pomocí migrace.
Petr Hájek, šéfredaktor Protiproudu, je stejně jako Jakl i Štěpánek spjat s Václavem Klausem. Býval jeho tiskovým mluvčím nebo zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury. Vážně, komunikace a kultury. Pán, který proslul výrokem, že darwinismus je nesmysl a on nepochází z opice. I když to je proti fantazírování o spiknutí Bezpečnostní informační služby s novináři Seznamu, s neziskovkami a Piráty proti Andreji Babišovi spíš úsměvné.
Zcela neúsměvnou je pak ale výroční zpráva BIS, jež se každoročně zabývá i dezinformačními weby, které, jak nejrůznější analytici i tajné služby opakovaně upozorňují, jsou nástrojem tzv. informační války. Podle agentury STEM věřilo už před třemi lety dezinformačním webům 25 % populace.
Ministerstvo vnitra sleduje zhruba 40 takových webů v českém jazyce. „Jejich seznam se v zásadě shoduje s databází, kterou od roku 2015 sestavuje redakce Neovlivní.cz,“ čteme na webu Neovlivní.cz a v seznamu nalézáme i Protiproud.
Vzhůru nohama a jako v blázinci
Máme tu tedy zprávy BIS, která se dezinformacím a fake news věnuje. Máme ministerstvo vnitra, které jejich šiřitele monitoruje.
A do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání volíme lidi, kteří na takové servery hojně přispívají nebo jsou dokonce jejich kmenovými autory, jako je právě Ladislav Jakl. Veřejnoprávní média bude tedy zřejmě kontrolovat člověk, který pilně píše do médií dezinformačních.