„Ministerstvo financí České republiky podalo na základě vlastního auditního závěru trestní oznámení za škodu, která vznikla během nezdařené rekonstrukce hlavního sídla Ústavu pro studium totalitních režimů v uplynulých letech. Prozatím byla vyčíslena na 58 000 000 Kč. ÚSTR se k tomuto oznámení chystá v dohledné době připojit. S ohledem na probíhající šetření orgánů činných v trestním řízení se nikdo z vedení instituce nebude k situaci blíže vyjadřovat,“ stálo v tiskové zprávě, kterou nové tiskové oddělení Ústavu pro studium totalitních režimů rozeslalo médiím. Ladislav Kudrna, nový ředitel ÚSTRu, kvůli vyšetřování říct nic konkrétního nemůže. V rozhovoru pro deník FORUM 24 proto odpovídal na otázky, které zkoumají sociálně psychologický aspekt kauzy.
„Ke dni 21. 6. 2022 bylo novým vedením nalezeno 30 smluv, které nebyly uzavřeny v souladu se zákonem, a na jejichž základě přesto došlo k vyplacení honorářů ve výši téměř 2 000 000 Kč.“ To jde?
U řady smluv je těžko dohledatelná jakákoliv auditní stopa. Počínaje rokem 2015 musí být veškeré smlouvy zveřejněny v registru smluv. Oněch třicet tam nebylo vloženo, takže se nestaly platnou smlouvou a musí se to řešit dohodou o vypořádání bezdůvodného obohacení.
„Panovaly nerovné finanční podmínky, konkrétně netransparentní odměňování zaměstnanců. Odborní pracovníci s vysokoškolským vzděláním humanitního zaměření, tj. historici, představující páteř instituce, byli odměňováni nejhůře.“ Jak takový stav může v týmu fungovat?
Řadový historik (ÚSTR je instituce, kde jsou historici základními výzkumníky) se k odměnám pracovníků z administrativy dopracoval obvykle až za dva roky práce.
Jak na tento stav reagoval tým?
Každé čtvrtletí jsme měli „hodnocení“, za účasti vedoucího, ředitele Odboru výzkumu a vzdělávání, včetně předchozího náměstka Mgr. Matějky, který měl hlavní slovo, a celé hodnocení bylo v jeho gesci. Na jeho základě dostal každý zaměstnanec bonusy nebo malusy. Dlouhou dobu bývalo zvykem, že odměny za poslední čtvrtletní hodnocení nepřišly před Vánocemi, ale až v lednu. A odměny hodně fungovaly na osobní bázi.
To jako – kamarádi bývalého vedení?
Přesně. Připadá mi to strašně nedospělé, osobní animozita nepatří do pracovních vztahů. Člověk má být odměňován podle práce, ne podle sympatií.
Ve zprávě píšete: „Byla nestandardně vyplacena částka autorského honoráře přibližně ve výši 160 000 Kč.“ Za kolik textu, písmenek, je dnes, v době krize knihy, 160 tisíc?
Jednalo se o dva rukopisy, za každý bylo vyplaceno 80 000 Kč. Běžné publikace, cca 225 normostran. Například v době konjunktury jsem vydal knihy s atraktivní leteckou tématikou. Honoráře se k takovým sumám ani nepřiblížily. A když napíše knihu zaměstnanec, jako výsledek práce, dostává odměnu deset tisíc korun. Tady se externímu autorovi, který měl blízko k bývalému panu náměstkovi, okamžitě po odevzdání rukopisu vyplatil nestandardně vysoký honorář. Teprve po několika měsících byl na knihu vypracován interní recenzní posudek, který vyzněl katastroficky. Rukopis nesplňuje kritéria vědeckého díla.
Co znamenají ty problémy s IT oddělením v tiskové zprávě?
ÚSTR má interní systém EMIL, tam se zadává docházka a účetnictví. Většina státních institucí využívá licenční služby, outsourcuje IT provoz. U nás je to závislé na jednom člověku, a kdyby se mu nedejbože něco stalo, celý systém spadne. Není zastupitelný. V minulosti se s „místními systémy“ a problémy s nimi potýkalo několik ministerstev. V této oblasti prostě nesmí nastat nezastupitelnost.
Ve zprávě se píše: „Předchozí vedení ÚSTR v prvním čtvrtletí letošního roku vyplatilo vybraným zaměstnancům odměny ve výši 220 000 Kč, čímž byla výrazně narušena stabilita čerpání finančních prostředků rozpočtovaných na celý rok 2022. Tyto odměny byly rozděleny výhradně mezi zaměstnance zařazené v kanceláři ředitele (63 000 Kč), odboru produkčním (20 000 Kč) a odboru provozu a digitalizace (137 000 Kč), zatímco historikům (odbor výzkumu a vzdělávání) bylo uděleno 0 Kč.“ Jak to změní atmosféru instituce? Jak hlasitě ti historici křičeli?
Nikdo není spokojený, pokud je „vynechán“ z odměn. Ale musíme zohlednit, že za dobu bývalého vedení bylo odejito kolem 200 zaměstnanců. Jedná se obrovskou personální fluktuaci. Předchozí vedení výtečně ovládalo princip rozděluj a panuj. Obklopili se lidmi po škole, se kterými více souzněli.
Z vaší zprávy: „Poslední pracovní den ve své funkci bývalý ředitel Zdeněk Hazdra podepsal smlouvu na IT služby v celkové výši 871 200 Kč, a to na celé čtyři roky dopředu.“ Ono neexistuje něco jako FAÚ na státní peníze, který by přijel se samopaly?
Předchozí vedení se na konci března 2022 zúčastnilo svého posledního zasedání Rady ÚSTRu, což je nejvyšší orgán Ústavu. Dušovalo se, že po poslední dva měsíce ve funkcích budou pouze udržovat agendu a nebudou uzavírat žádné smlouvy. To se bohužel nestalo. O smlouvách, uzavřených na samém konci mandátu, neinformovali ani radu, ani nové vedení. Navíc nám nepředali klíčové dokumenty, pojící se ke zpackané rekonstrukci. Zavázali nás k plnění finančních závazků, na které nemáme peníze.
Ze zprávy: „V době, kdy ministerstvo financí jasně sdělilo, že žádné další finanční prostředky na rekonstrukci neposkytne, bývalé vedení se, navzdory tomu, rozhodlo v těchto úkonech pokračovat. Ústav stavební firmě zaplatil 9 000 000 Kč za něco, co se nebude nikdy realizovat.“ Pro naivního člověka zvenčí to je neuvěřitelné.
No – ono je, zvláště pokud byla k dispozici kontrolní zpráva ministerstva financí o hospodaření ÚSTRu, která konstatovala, že celá rekonstrukce měla být zastavena nejpozději v únoru 2018, zatímco tehdejší ministryně financí jasně deklarovala, že další miliony MF již neuvolní. Úplně nehorázné je, že danou firmu předchozí vedení zmocnilo ohledně dalších kroků v rekonstrukci, s dodatkem, že ona firma ještě může práva převést na třetí osobu! To vše se dělo bez vědomí Rady ÚSTR a nového vedení. Úplný bizár. Trestní oznámení jsou jedinou cestou, jak se odstřihnout od hospodaření předchozího vedení.
Kdy to odcházející vedení nastoupilo?
Byli tam osm let. Celé období takzvaného babišismu. A znovu je nutné zdůraznit, že trestní oznámení podalo ministerstvo financí, tedy na nás nezávislá instituce. Shodla se na tom ministryně financí za ANO i ministr financí za ODS.