Fraška, která se poslední dva měsíce odehrává kolem Miloše Zemana, stále nesměřuje do svého finále. U zázračně uzdraveného prezidenta je v den jeho návratu „domů“ objeven covid-19, následuje rychlý převoz zpět do nemocnice. Z té ovšem opět zdravý prezident odchází den poté. Odehrává se vše tak, jak nám servíruje prezidentská kancelář, nebo opět posloucháme lži Mynáře a spol.?
Začíná to vypadat, že kolem hlavy státu už nikdy nic neproběhne standardně. Nejprve se odehrála osmidenní hospitalizace, o níž Hrad dva dny mlčel. Poté, den po volbách, následoval akutní převoz podle všeho bezvládného prezidenta do Ústřední vojenské nemocnice. Ta odmítla sdělit jakékoliv podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu a veřejnost si je tak musela domýšlet.
Zatímco Jiří Ovčáček psal o tom, jak si jeho šéf dává k obědu meruňkové buchty a vinnou klobásu s kaší, Zeman byl uměle vyživován a lékaři se obávali o jeho život. Když Vratislav Mynář vyprávěl o tom, jak se hlava státu pilně zajímá o politické dění, měl prezident problém se vůbec orientovat.
Přibývaly další a další lži, jimž částečně udělala přítrž zpráva ÚVN, kterou na svou žádost obdržel senát. Lékaři jedné z našich nejlepších nemocnic oznámili, že prezident není schopen vykonávat svou práci. Obdobně se posléze vyjádřil i Tomáš Zima, šéf lékařského konzilia, které bylo ustanoveno, aby pomáhalo se Zemanovou léčbou.
Náhle se však prezidentův stav zlepšil, na návštěvu k němu mohl třeba Radek Vondráček, tehdejší šéf poslanecké sněmovny, objevil se i rozhovor s hlavou státu, který nabídla Frekvence 1. Tu o několik dní později napodobila TV NOVA a část národa si začínala myslet, že už je prezident v pořádku. Když navíc sám potvrdil, že brzy bude propuštěn, zdálo se to jasné.
Stejný názor jako Zeman a jeho okolí však neměl Zima, který upozorňoval na to, že by bylo daleko lepší, kdyby prezident ještě zůstal hospitalizován a slibované jmenování Petra Fialy premiérem se obešlo bez úplného propuštění hlavy státu z ÚVN.
Lékař nabízel krátkodobou propustku, po níž by došlo k návratu do nemocnice. To se ovšem lidem z okolí Miloše Zemana ani jemu samotnému nelíbilo, a tak na reverz cestoval prezident do Lán. Groteska pokračovala, když se ten samý den musel do ÚVN vrátit kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
Zde ovšem začíná být celý příběh až moc přitažený za vlasy. Existuje totiž několik otázek, které je třeba zodpovědět, aby se dalo skutečně uvěřit tomu, že prezident opravdu má covid a nešlo o jiný důvod, kvůli němuž musel zpět do nemocnice. Jako první se pochopitelně nabízí například hrubé porušení životosprávy nastavené lékaři. Ti, vědomi si Zemanových zlozvyků, upozorňovali, že bez spolupráce pacienta není zdaleka vyhráno.
Pokud by se skutečně jednalo o nákazu koronavirem, měl by se hledat viník, který mohl Zemana infikovat. Pokud se tak stalo v nemocnici, jak se nyní objevuje v některých médiích, bylo by krajně znepokojivé, že tak exponovaný pacient, který zřejmě teprve nedávno vyhrál boj o život, nebyl dostatečně ochráněn.
Po Vondráčkově návštěvě, o níž neměl ponětí ani ošetřující lékař a která proběhla s absencí respirátorů u všech zúčastněných, přece jen nemocnice zpřísnila opatření. To by skutečně pustila za hlavou státu neotestovaného člověka, nebo dokonce pozitivně otestovaného? Stát se to může, ale svědčilo by to o amatérismu zařízení, které je považováno za špičku v naší zemi.
Další otázkou je, proč musel být Zeman převezen zpět do nemocnice, když hradní kancelář ještě dopoledne téhož dne tvrdila, že se o prezidenta bude starat zkušená a renomovaná firma, která může bez jakýchkoliv problémů zastat práci odborníků z ÚVN?
Pokud je Zeman bezpříznakový, měla by přeci tak perfektní společnost bez zaváhání vyřešit takovou „drobnost“. Aplikaci monoklonálních látek by navíc zvládl i lékař, který by dojel do Lán. Hodinová intravenózní infuze vyžaduje ještě jednu hodinu pozorování pacienta zdravotnickým personálem, ale ten měl být soukromou firmou poskytnut.
Zvláštní je také fakt, že se Zeman ve svém zdravotním stavu a věku „popral“ s koronavirem tak dobře. I tři očkování totiž pro člověka s jeho chorobami málokdy znamenají výhru nad nemocí.
Podezřelý je nakonec i další rychlý převoz prezidenta zpět do Lán. Vzhledem k tomu, že se stejně s Petrem Fialou nemůže osobně setkat a jmenování předsedy ODS ministerským předsedou tak bude muset proběhnout například pomocí videohovoru, není důvod, aby Zeman byl „doma“. Údajným důvodem, proč chtěl prezident na zámek do Lán, byla důstojnost ceremoniálu. Ten se nyní neuskuteční, takže není důvod nebýt hospitalizován, jak radí i šéf lékařského konzilia.
Covidová historka hradních úředníků nezní moc uvěřitelně. Navíc po několika jejich lživých výstupech se těžko věří čemukoliv, co Mynář s Ovčáčkem sdělí. Co se v Lánech skutečně odehrálo po návratu Miloše Zemana, zřejmě zůstane tajemstvím, ale myšlenka na uvítací večírek se bude objevovat ještě dlouho.