Armin Laschet je malý, veselý chlapík. Populární premiér nejlidnatějšího německého státu Severní Porýní-Vestfálsko se s chutí vrhá na tradiční karnevalové oslavy, píše v komentáři na BBC.com berlínská korespondentka Jenny Hill.
O novém předsedovi dále říká: „Sám sebe vychvaluje jako kandidáta kontinuity a přinejmenším nějakou dobu byl považován za preferovaného kandidáta Angely Merkelové. Obhajoval její postoj během uprchlické krize v roce 2015 a je znám svou liberální politikou, vášní pro EU a schopností spojit se s přistěhovaleckými komunitami. Jeho výzva k brzkému uvolnění covidových omezení loni na jaře však mnohé překvapila a údajně rozzuřila i paní Merkelovou. Od té doby z této pozice ustoupil, ale musel pracovat na nápravě škod na své politické důvěryhodnosti.“
Jako ministr pro integraci se v roce 2008 zavázal k toleranci, respektu a ochotě k dialogu, včetně dialogu s muslimy. Vyjádřil pochopení pro to, aby se naslouchalo křesťanům a muslimům, když se jim nelíbí, když je jejich víra urážena různými vtipy, ale věřící se „musí ubránit organizovanému zneužívání takových pocitů k politickým cílům“.
Laschet hlásá zásady spravedlivých příležitostí a integrace a chce umožnit vzdělávání bez ohledu na to, odkud rodiče pocházejí, a tím podporovat vzestup prostřednictvím vzdělávání. V roce 2020 v rozhovoru s francouzskými novinami Le Figaro řekl: „Ale pravdou je, že jsme byli vždycky země imigrantů. Přestože je francouzský a německý model velmi odlišný, problém úspěšné integrace je v obou zemích. Proto musíme zvýšit možnost sociálního vzestupu prostřednictvím vzdělávání.“
V roce 2010 kritizoval prohlášení Angely Merkelové o Thilo Sarrazinovi a jeho knize Deutschland schafft sich ab. Merkelová o knize řekla, že není zrovna nápomocná, a později přiznala, že ji nečetla. Podle Laschetova názoru je tato kniha důležitým příspěvkem k diskusi a Sarrazin není žádný pravicový radikál. V některých případech ho ale kritizoval: „Můžete pojmenovat nedostatky a smíte je jmenovat, pokud s nimi chcete bojovat. Ale to, co Thilo Sarrazin dělá, lidi zklamalo, ubližovalo jim a nevedlo je to dál. Pan Sarrazin by stejně tak mohl své urážky obrátit proti německé nižší vrstvě. Uvedu jeden příklad: případy zneužívání a zanedbávání dětí se obvykle odehrávají v německých rodinách a méně v rodinách přistěhovalců. Sarrazin nevydává zničující svědectví o integrační politice, ale předkládá argumenty, proč je nezbytná.“
Někteří kritici považují Lascheta za to, čemu se říká ‚Russlandversteher‘, což je hanlivý termín pro lidi, kteří k Rusku Vladimira Putina zaujímají měkký postoj. V roce 2019 prohlásil, že vzhledem k tomu, že dialog mezi Východem a Západem byl možný i v době, kdy Sovětský svaz existoval, „musíme být schopni udělat totéž i dnes. Rusko potřebujeme pro mnoho otázek ve světě.“
Má se také za to, že vůči Číně zaujímá měkký postoj, neboť ochrana německého exportního průmyslu byla jednou z jeho největších obav.
Kromě Číny a Ruska Laschet řekl, že Německo není pasivním geopolitickým hráčem, na kterého si USA a další mocnosti často stěžují.
„Německo se po léta podílelo na stabilizaci Afghánistánu s mnoha tisíci vojáků,“ řekl na akci v roce 2019 s tím, že Mali a Somálsko byly také zeměmi, kde se Německo angažovalo. „Jsme aktivní v mezinárodním měřítku,“ řekl. (Politico.eu.)
Že je předsedou významné strany, ještě neznamená, že by se automaticky stal po případných úspěšných volbách také nástupcem Merkelové v kancléřském úřadu: „Velkou otázkou nyní je, zda ho CDU v zářijových všeobecných volbách postaví jako svého kandidáta na kancléře. Má se za to, že německý ministr zdravotnictví Jens Spahn – který podpořil Lascheta v jeho kandidatuře do čela – má ambice na získání kancléřského postu. A nedávné průzkumy veřejného mínění naznačují, že lidovou volbou by byl i bavorský premiér Markus Söder, lídr sesterské strany CSU.