Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odpověděl na otázku italského novináře ohledně možného dokončení speciální operace do 9. května. Podle něj ruská armáda nepřizpůsobuje průběh speciální operace žádnému konkrétnímu datu. Tuto zprávu přinesl ruský web Tsargrad. Pravda to může být asi potud, že Rusko se nezdá být schopné stanovit si k porážce Ukrajiny jakékoli datum.
Tsargrad.tv píše: „Otázku možnosti dokončení speciální operace do 9. května vznesl novinář italské televizní společnosti Mediaset. Poznamenal, že v Sovětském svazu bylo tradicí časovat významné úspěchy s některými významnými daty. Poté se zeptal, zda jsou pravdivé zvěsti, které kolují na Západě, že Rusko hodlá ukončit zvláštní operaci do 9. května.
Lavrov odpověděl, že neexistuje žádná vazba na termín svátků a načasování speciální operace závisí především na samotné armádě. ‚Tempo operace na Ukrajině závisí především na potřebě minimalizovat případná rizika pro civilisty a ruské vojáky,‘ zdůraznil ministr. Dodal, že ruské úřady se soustředí spíše na úkoly než na krásná data.“
Ano, ruská média mají ráda obraty, že někdo něco „zdůraznil“, nebo „vydal příkaz“. Především když jde o samotného vůdce Vladimira Putina. Snaží se tím ukázat, jak mají otcové lidu všechno pod kontrolou a jak je jejich autorita vysoká a vůle nezlomná. Že se toho pak moc nestane, na to už si ruský národ zvykl.
Tsargrad pak ještě sděluje, jak jsme na Západě hloupí: „Západní média dříve informovala, že Rusko by mohlo speciální operaci dokončit 9. května, což by bylo velmi symbolické, protože toto datum je spojeno s vítězstvím nad nacismem. Britský bulvární deník Mail Online zašel ještě dál a s odvoláním na britského ministra obrany Bena Wallace uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin může v tento den vyhlásit mobilizaci záložníků. Britský představitel to přičítá ‚selhání‘ Ruska v první fázi speciální operace, ačkoli americký analytik Scott Ritter již dříve jasně vysvětlil, že operace probíhá velmi dobře. Rusové dosáhli toho, co chtěli. Zanechali skupiny ukrajinské armády uvězněné v Kyjevě a Černihově bez paliva a zbraní. A nyní nebudou moci přijít na pomoc hlavním ukrajinským silám během bitvy o Donbas.“
Názory Scotta Rittera necháme stranou. Je poslední dobou považován za osobu fanaticky stranící Rusku a antivaxera šířícího bludy o covidu-19. Kromě toho má ještě jeden pozoruhodný škraloup. V roce 2001 byl dvakrát obviněn z nabízení sexu nezletilým na internetu. V roce 2010 byl u podobných činů opět obviněn a nakonec byl odsouzen. V září 2014 byl podmínečně propuštěn. Tolik k „americkému analytikovi“. Nikoho lepšího asi Rusové nenašli.
Že se spekuluje o tom, jak by Vladimir Putin rád zazářil během Dne vítězství, který je pro Rusko stejně „posvátný“ jako kdysi pro SSSR, je celkem pochopitelné. Morbidní kult války, který je v zemi pěstován už v malých dětech a který je posedlý výročími, k tomu svádí. Lavrov ale nejspíš realisticky odhaduje, že žádný významný průlom ve válce nebude. Kdyby byl proveditelný, už by se k němu moskevští generálové odhodlali. Zatím má Rusko před sebou, pokud nesáhne ke zbraním hromadného ničení, dlouhé a vyčerpávající boje v cizí zemi, kam ruské ozbrojené síly svévolně vlezly. Nezdá se, že by kdykoli v budoucnosti nastal nějaký den, kdy by Kreml a občané Ruska mohli radostně slavit.