Ruští sportovci se mohou stát terčem provokací amerických speciálních služeb, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jde o to, že by na ně mohl dopadnout americký zákon zaměřený proti dopujícím sportovcům.
Zprávu přinesl web Vesti.ru. „‚Rodčenkovův zákon‘ přijatý americkým Kongresem by mohl vést k provokacím amerických zpravodajských služeb proti ruským sportovcům. Podle tohoto dokumentu mohou americké soudy trestat sportovce, kteří údajně dopovali na soutěžích s účastí Američanů.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během setkání se zástupci sportovní komunity ve Sverdlovské oblasti prohlásil, že ruská strana přijímá veškerá opatření na ochranu našich sportovců. ‚Není neobvyklé, že Američané unášejí po celém světě ty, které považují za hrozbu pro sebe. Je možné, že se tato praxe rozšíří i na naše sportovce,‘ citovala Sergeje Lavrova agentura RIA Novosti.“
Oč se ohledně tohoto zákona jedná, psala v říjnu 2020 ruská redakce BBC:
„Zákon, který nese jméno Grigorije Rodčenkova, bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře, stanoví možnost trestního stíhání ze strany USA proti všem, kdo se podíleli na dopingových spiknutích na mezinárodních soutěžích.
Mezinárodní soutěž je podle dokumentu soutěž, které se účastní nejméně jeden americký a tři zahraniční sportovci a která probíhá v souladu s pravidly Světové antidopingové agentury (WADA). Na soutěže v severoamerických profesionálních ligách, jako jsou NBA a NHL, se tedy zákon nevztahuje. Porušovatelům hrozí až 10 let vězení, pokuta až 250 000 dolarů pro jednotlivce a až milion dolarů v ostatních případech. Promlčecí lhůta Rodčenkovova zákona je 10 let.
Travis Tygart, šéf Antidopingové agentury Spojených států amerických (USADA), prohlásil, že ‚Rodčenkovův zákon‘ poskytne nástroje potřebné k ochraně čistých sportovců a ochraně oznamovatelů…
V Rusku se zpráva o schválení ‚Rodčenkova zákona‘ americkým Senátem setkala s nesouhlasem. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva ‚velmi kriticky hodnotí jakýkoli pokus USA rozšířit svou jurisdikci na další země‘. ‚Taková přeshraniční praxe nám nevyhovuje, nesouhlasíme s ní,‘ řekl mluvčí Kremlu. ‚Nemůže to vyvolat nic jiného než obavy.‘
Konstantin Kosačev, šéf mezinárodního výboru Rady federace, zase označil dokument za ‚apoteózu cynismu ze strany Ameriky, jejíž sportovci vedou v legálním i nelegálním dopingu a mimo jiné využívají svého vlivu na sport a antidopingové struktury‘.“
Grigorij Rodčenkov, po němž je zákon schválený americkým Senátem pojmenován, byl hlavním informátorem WADA v případu porušování antidopingových pravidel v ruském sportu. Rodčenkov, který vedl moskevskou antidopingovou laboratoř od roku 2005, opustil svou funkci v roce 2015, když ho předtím nezávislá komise WADA obvinila z úmyslného zničení tisíců vzorků moči sportovců. O několik měsíců později uprchl do USA, kde byl zařazen do programu na ochranu svědků. Rodčenkov zejména odhalil, že v Rusku existuje státem podporovaný systém dopingu, a popsal, jak se sám podílel na výměně vzorků v Soči a na přípravě „koktejlu“ zakázaných látek pro sportovce.
K prošetření Rodčenkovových obvinění byla zřízena komise vedená kanadským právníkem Richardem McLarenem. V roce 2016 vydala zprávu o rozsáhlém dopingovém systému v ruském sportu, v níž uvedla, že vysoce postavení úředníci a FSB se podíleli na utajování pozitivních dopingových vzorků. To vedlo k tomu, že se ruský tým nemohl kvalifikovat na zimní olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu.
Ruské úřady od počátku dopingového skandálu popírají, že by na státní úrovni existoval systém zakázaných látek a že by bezpečnostní agentury mohly organizovat proces výměny a manipulace s pozitivními vzorky sportovců v Soči.
Rusko viní Rodčenkova z porušování antidopingových pravidel. Vyšetřovací výbor proti němu zahájil několik trestních řízení a prezident Vladimir Putin ho označil za „blbce“.