Angličtí badatelé rozluštili a díky moderním technologiím i sestavili z útržků raně středověkého rukopisu velkou část legendy o bájném království Kamelot a králi Artušovi. Práce jim zabrala přibližně dva roky, části textu totiž byly poškozené a pouhým okem nečitelné. Rekonstruovaný dokument popisuje například romanci mezi čarodějem Merlinem a Vivian, známou také jako Paní jezera. V některých verzích pověsti to byla právě ona, kdo Artušovi dal bájný meč Excalibur.
Část známé legendy se podařilo badatelům z Bristolu a Durhamu sestavit ze sedmi útržků pergamenu, které vědci objevili v roce 2019 v knihovně bristolské univerzity. Cenné dokumenty staré přibližně 770 let byly vložené ve vazbě čtyř novějších knih francouzské filozofie a popisují především část legendy, v níž vystupuje kouzelník Merlin.
Text ovšem podle britského Daily Mailu zmiňuje rovněž bitvy mezi králem Artušem a jeho rivalem, panovníkem Claudasem. Nechybí už zmíněné milostné vzplanutí mezi Merlinem a Vivian. Experti, kteří nyní text přeložili do angličtiny, věří, že jde o jedny z nejstarších dochovaných částí legendy, z nichž vycházeli tehdejší autoři, díky nimž mýtus s různými obměnami přetrval až do současnosti.
Vědci si při zkoumání a rekonstrukci skoro 800 let starého rukopisu výrazně pomohli i moderními technologiemi – díky nim mohli projít i poškozené části textu, které byly pouhým okem neviditelné. A přístroje využili i při identifikaci použitého inkoustu. „Díky paleografické analýze jsme dokázali útržky datovat mezi roky 1250 až 1275,“ přiblížila vedoucí výzkumu a odbornice na středověkou literaturu z bristolské univerzity Leah Tetherová. Rukopis podle jazykového rozboru vznikl v severní Francii, odkud se později dostal na Britské ostrovy.
Vědci rovněž upozornili, že tato verze legendy se v některých částech liší od toho, jak se mýtus o bájném Kamelotu vypráví nyní. Například ve starodávném rukopisu je mnohem větší prostor věnovaný popisu chování různých lidí. Mimořádné pozornosti se v něm těší hlavně výjevy z bitev.