Do České republiky a na Slovensko konečně dorazila mutace módní ikony Vogue. Jeho tvůrcům v čele s šéfredaktorkou Andreou Běhounkovou se povedlo propojit krásu a haute couture s politickým poselstvím. Pocta Olze Havlové, kterou nalezneme na titulní straně, totiž čtenářům vzkazuje: Tou nejdůležitější hodnotou je svoboda.

Vogue CS přináší přesně to, co ti, kdo českou verzi téhle legendy budou číst, očekávali. Propojení módy, umění a originálních textů. A první číslo je věnováno svobodě, která je v České republice neodmyslitelně spjata s Václavem a Olgou Havlovými.

„Kdyby nebylo listopadové revoluce, nevznikl by tento ,vodník‘. Vogue by byla (nebo byl) imperialistická zhýralost, o které bychom jenom snili,“ píše šéfredaktorka v editorialu česko-slovenské mutace a dodává: „Naši minulost tvoříme až v budoucnosti. Pokud má čtyřiadvacátá edice Vogue navázat na odkaz svých starších sester, nemůže ignorovat historii země, ve které vzniká. Proto je její první vydání věnováno svobodě.“

V aktuálním Vogue najdeme mnoho pozoruhodných materiálů. Jedním z nich je například rozhovor modelky Evy Herzigové s Michaelem Kocábem. Nejznámější česká topmodelka a člověk, který se podílel na tom, že se Havel stal prezidentem – to je to, co Vogue čtenářům přináší.

Na konci čísla pak nalezneme fotosérii věnovanou Havlově ženě Olze. Věnuje se jejich složitému vztahu, jejímu postavení jakožto první dámy, kterou se nechtěla stát, a samozřejmě zmiňované svobodě. Slova napsaná na zádech Karoliny Kurkové, která ve fotostory představuje osobnost Olgy Havlové, připomínají grafické básně Václava Havla z kulturního časopisu Tvář. Budoucí prezident je v tomto jediném nemarxistickém kulturním revue publikoval již v polovině šedesátých let.

Je skvělé vidět, že symbol krásy a západní společnosti, jakým Vogue už od roku 1892 bezpochyby zůstává, dokáže propojit vysokou estetickou laťku s důležitým sdělením bez povrchnosti a s grácií. A je skvělé si připomenout, že právě tohle je ta společnost, do které stojí za to patřit. Je to totiž západní společnost.

Krásný a moderní svět je nemyslitelný bez svobody. Tento liberální manifest, kterým je první číslo časopisu Vogue, je hozenou rukavicí do tváře současných populistických politiků. A je to také efektivní odpor vůči příboji východního buranismu, který ovládl Českou republiku během éry Miloše Zemana. A to s nadhledem, aniž by se tu o něm mluvilo.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora