
Festival Mezi ploty FOTO: Mezi ploty / se souhlasem
FOTO: Mezi ploty / se souhlasem
Na festival Mezi ploty se letos chystají desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Celkem se na 10 scénách v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice 24. a 25. května vystřídá více než 100 účinkujících. Nad festivalem Mezi ploty letos již podruhé převzal záštitu prezident republiky Petr Pavel.
Festival Mezi ploty po dlouhá léta patří k nejoblíbenějším kulturním událostem v Praze. O tom, že si za dobu své existence získal široké uznání, ostatně svědčí i to, že se podle průzkumu agentury STEM stal nejvyhledávanější pražskou kulturní akcí nebo že již dvakrát získal prestižní označení EFFE Label od Asociace evropských festivalů.
Po těžkých covidových letech, které překonal i díky podpoře prezidenta republiky a svých patronů Vilmy Cibulkové a Václava Marhoula, bude letos festival Mezi ploty opět největším kulturním projektem pro podporu duševního zdraví v Evropě.
Co za velkým comebackem originálního pražského festivalu stojí? „Říká se, že v nouzi poznáš přítele, a vypadá to, že to platí nejenom pro lidi, ale i pro festivaly. Nám tedy opravdu pomohlo, že nad projektem Mezi ploty převzal záštitu prezident republiky Petr Pavel – a to už loni, kdy byly Ploty ještě velmi skromné. Moc si toho vážíme,“ říká ředitel a zakladatel festivalu Robert Kozler.
K návratu projektu na výsluní navíc výrazně přispěly dvě umělecké osobnosti, které se staly jeho patrony. Proč se rozhodly poskytnout festivalu nezištně svou pomoc? „Proč podporuji tento festival? Myslím si, že by to mělo být naprosto přirozené a samozřejmé. Vždyť tím ukazujeme naši kulturnost,“ vysvětluje Vilma Cibulková.
„Ten festival je naprosto skvělý a my všichni víme, jaká je jeho message,“ dodává k tomu lapidárně Václav Marhoul.
Do Bohnic tedy zamíří skutečná umělecká elita, která vytvoří program veliké žánrové pestrosti. Festivalové menu na desítce scén nabídne například rock, pop, hudbu pro děti, nezávislou hudební scénu, street music, dance, činohru, nový cirkus, divadlo pro děti, loutkohru, poezii či stand-up comedy.
Na nejtypičtějším místě Plotů, tedy na louce před kostelem, si tradičně vychutnáte nejslavnější hudebníky, jako jsou Richard Müller nebo Olympic. Nezávislou scénu pak budou na festivalu reprezentovat November 2nd, kteří loni získali Cenu Anděl v kategorii Album roku, stejně jako Skyline, Vanua2 a Bert & Friends. No a pro děti i s dospělým doprovodem zahrají třeba Děda Mládek Illegal Band nebo Kašpárek v rohlíku, prostě ti, kteří se vyznají nejen v dětské duši, ale taky ve starém dobrém českém humoru.
A abychom nevynechali divadelní program, zmiňme alespoň 3D Company s Vilmou Cibulkovou, pět skvělých akrobatů Cirku La Putyka, improvizační skupinu Simony Babčákové anebo venkovní Scénu smíchu, plnou pohotových komiků z show Na stojáka.
Když k tomu přimícháte bezpečnou a přátelskou atmosféru, která na festival Mezi ploty vždycky lákala jak celé rodiny s dětmi, tak studenty a vůbec mladé lidi, zdá se, že zamířit poslední květnový víkend do Bohnic není vůbec špatný nápad.
Festivalové scény
- Hlavní scéna před kostelem: Zde se budou setkávat návštěvníci všech generací, aby zažili koncerty hudebníků slavných jmen. Vystoupí například: Richard Müller, Olympic, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Visací zámek, Sto zvířat či Xindl X.
- Nezávislá hudební scéna: Scéna nabídne barevnou směs známých i méně známých hudebních umělců, kterým jde hlavně o originalitu hudebního výrazu. Vystoupí například: November 2nd, Lenny, N.O.H.A., MYDY, Skyline, Bert & Friends, Vesna či Vanua2.
- Rodinná scéna: Tato scéna je součástí Rodinné zóny, kde bude pro děti i jejich doprovod připravena spousta her, zábavy a příležitostí k tvoření. Na hudební rodinné scéně vystoupí mj.: Kašpárek v rohlíku, Pískomil se vrací, Michal Horák, Děda Mládek Illegal Band, Marta Jandová nebo česká pagan a fantasy folková kapela Deloraine.
- Divadelní scény: Festival, který ostatně začínal jako divadelní, návštěvníkům nabídne kvalitní představení ve velké šíři divadelních forem. V Divadle za plotem se představí například Vilma Cibulková v detektivním thrilleru Agnus Dei, Petr Vaněk a ENSOULs kabaretem Roztáhnout křídla nebo improvizační skupina Simony Babčákové NO A?. Na Scéně smíchu vystoupí Lukáš Pavlásek nebo známé osobnosti show Na stojáka – Adéla Elbel, Ester Kočičková, Iva Pazderková a Tomáš Matonoha. Na Nezávislé divadelní scéně se představí kupříkladu Cirk La Putyka s novocirkusovým představením, divadlo Buchty a loutky či Studio Damúza.
Tradičně nebude chybět ani Scéna otevřeného umění. „Protože jedna z důležitých hodnot, které festival zviditelňuje, je prostor pro seberealizaci, umožňujeme již tradičně začínajícím umělcům prezentovat jejich tvorbu. Věříme, že seberealizace přispívá k duševní pohodě. A kdo ví, jestli za deset let někdo z této scény nevystoupí na hlavní scéně před kostelem,“ říká Robert Kozler, ředitel a zakladatel projektu Mezi ploty.
Relaxační zóna a doprovodný program
Relaxační zóna přinese řadu aktivit, které pomáhají překonávat každodenní stres a poznat sebe sama, jako jsou ukázky hypnózy, jóga, nácvik zdravého dýchání, trénink paměti a pro ty nejodvážnější pak přechod bosou nohou přes žhavé uhlíky.
Doprovodný program: Na stáncích neziskových organizací a v rámci prezentací sponzorů se budou konat workshopy, tvůrčí dílny a soutěže pro malé i velké.
Hodnoty a duševní zdraví
Cílem festivalu Mezi ploty je podporovat duševní zdraví a hodnoty, jako jsou tolerance, svoboda, seberealizace a ochota pomáhat, které s duševním zdravím úzce souvisejí.
Na akci vystoupí řada umělců se zdravotními handicapy, kteří často nemají jinou příležitost, jak vystoupit před velkým publikem. Na festivalu Mezi ploty tito umělci dostanou prostor pro seberealizaci.
Součástí dramaturgie budou debaty s psychology a dalšími odborníky na duševní zdraví. Zúčastní se přibližně 40 odborníků z renomovaných organizací jako Národní ústav duševního zdraví, Drop In či Nadace Bona. Návštěvníci se setkají také s peer konzultanty, tedy lidmi, kteří zažili duševní nemoc na vlastní kůži, dosáhli zotavení a rozhodli se pomáhat ostatním.
Program pro duševní zdraví bude klást důraz na duševní pohodu dětí, která se u nás v poslední době znepokojivě zhoršuje (deprese, úzkosti, šikana ve škole), a na závislosti, které často postihují mladé lidi. Zazní však také přednášky o různých moderních terapeutických směrech a jejich zakladatelích.
Festivalu se mj. formou workshopů zúčastní také desítky neziskových organizací, které pomáhají potřebným, jako jsou BONA, Fakescape, Funky Dog, Diakonie ČCE, Nadační fond Pro Plodnost, Charita dětem, Osmička pro rodinu, AIESEC, Nadační fond Canisterapie, Centrum Seňorina, Nové háro, Dobré místo, Prostě triko a další. Nebudou přitom jen pasivně prezentovat svou práci, ale budou s návštěvníky festivalu komunikovat prostřednictvím workshopů, výtvarných dílen a her pro celou rodinu.
Cílem je ukázat, že mezi námi žijí lidé, kteří potřebují pomoc, a vyjádřit respekt k těm, kteří tuto pomoc poskytují.