Společnost Netflix zařadila do svého vysílání legendární seriál Přátelé, který měl svou premiéru už v roce 1994. Znamená to, že mnozí dnešní „millennials“ jej doposud vůbec neznali – a nyní vyvolal… pohoršení. Nevinné vtípky sitcomu, který se téměř ničím neliší od sitcomů jiných (logicky tedy asi nikdo nečeká nic než pobavení) je prý hrubý, sexistický a homofobní. Kde je smysl pro humor?
Mnozí ze čtenářů asi také nějaké ty chvíle u šestice kamarádů z Manhattanu strávili. Takže vzpomínáte si na to, jak si Rachel (nic pro feministky, protože má ráda muže a oblečení) začala se svým asistentem? Ano, byla to docela legrace, ovšem dnes je to sexuální obtěžování.
Důležitou dějovou linkou je také fakt, že Monica, osoba s obsesí na úklid, byla v dětství tlustá. Nyní je ale drze štíhlá a vypadá dobře – což útlocitným divákům pravděpodobně způsobuje komplexy.
Jak známo, současná progresivní levice je velmi citlivá na otázku změny pohlaví. A tak se citlivých diváků dotklo také to, že Chandlerův táta ze sebe dělá ženu a že si z toho tvůrci často dělají legraci. Někdy i trochu drsnější legraci, což se asi nesmí.
Legendární seriál si u diváků vysloužil pouze jedno malé, bezvýznamné plus, a to když se diváci dočkali lesbické svatby Rossovy bývalé ženy. Jinak se ale v seriálu prý vyskytuje akorát homofobie (my fanoušci rádi vzpomínáme na homosexuálního manžela Phoebe, ze kterého se ovšem stal heterosexuál, což se těžko přiznávalo rodičům).
V dnešní době by si Přátelé, jejichž poslední epizodu v roce 2004 sledovalo ve Spojených státech 51 milionů lidí, asi příliš pozitivních reakcí nevysloužil. A přesně tyhle zbytečné výmysly a nedostatek smyslu pro humor jsou něčím, co otravuje jinak pro nás důležitou a následováníhodnou atmosféru západní civilizace.
Co abychom těm dotčeným prostě řekli, že je čas se trochu zasmát?