Obsáhlý projev přednesl na půdě britského Královského institutu pro studia obrany a bezpečnosti (RUSI) bývalý vrchní velitel ukrajinských vojsk a nyní velvyslanec Ukrajiny ve Velké Británii, generál Valerij Zalužnyj. Jeho obsahem byla především nutnost, aby Evropa i s pomocí zkušeností získaných díky válce na Ukrajině změnila svou vojenskou i společenskou doktrínu dříve, než ji k tomu donutí nová bezpečnostní realita, potažmo válka.
„Když se obrátíme k událostem z let 2022-2024 v rámci desetileté války mezi Ukrajinou a Ruskem, musíme poctivě říct lidstvu, co se děje a na co by se lidstvo mělo připravit. Svobodné a demokratické národy a jejich vlády se musí probudit a přemýšlet o tom, jak ochránit své občany a své země,“ řekl Zalužnyj během svého projevu. Jeho plné znění v anglickém překladu pak zveřejnil na svém účtu na sociální síti Telegram.
Připravená společnost je prevence války
Jak zdůraznil, první lekcí je především fakt, že válkám je třeba se vyhýbat. Ani to se ale vždycky nemusí podařit. Pokud už na vojenský konflikt dojde, je třeba být na něj připraven.
„Připravenost na válku by měla být považována za obrovský soubor opatření, která pokrývají nejen čistě vojenské aspekty, ale i všechny sféry státní činnosti. Možná nejtěžší a nejdůležitější složkou je připravenost společnosti, založená na čestné a transparentní komunikaci mezi vládou a lidmi,“ zdůraznil generál s tím, že společnost ve válečném stavu musí souhlasit, že se dočasně vzdá řady svých svobod ve prospěch svého přežití.
Celospolečenská aktivizace v podobě připravené ekonomiky, financí i obyvatelstva jsou ale jen části skládačky, která v konečném důsledku může vést k obranyschopnosti a koneckonců i prevenci válečného konfliktu. Pokud už na válku dojde, nesmí se podle Zalužného stát kořistí politických procesů. „Válka je maximální koncentrací sil pro přežití. A pouze pro tento účel!“ řekl Zalužnyj.
„Jsem přesvědčen, že válka za svobodu v jedné zemi by se měla stát politikou přežití demokracie v jiných svobodných zemích. Válka je věda. Věda se svými vlastními zákony a pravidly, které je třeba znát a studovat. Používání války pro vlastní účely nebo pokus o ovlivnění jejího průběhu pro své vlastní zájmy je zločin, který má za následek obrovské oběti,“ upozornil bývalý velitel ukrajinské armády a novopečený diplomat.
Zároveň řekl, že podle jeho zkušenosti je pro demokracii nejtěžší bojovat s autokratickým nepřítelem. „Nepřítel považuje demokracii za naši největší slabost a snaží se ji tvrdě využít. Falešné zprávy, lži, znehodnocení národních zájmů, nedůvěra k vedení – to je neúplný seznam nástrojů, které Rusové používají více než deset let, a demokratické společnosti ještě nenašly způsoby, jak tomu čelit,“ varoval Zalužnyj.
Jak říká, na základě svých četných analýz pochopil, že zejména technologické změny, které byly vyvinuty „na bojištích rusko-ukrajinské války, určí obrysy válek a umění války ve 21. století. A co je nejdůležitější, stanou se základem celého globálního bezpečnostního systému budoucnosti.“
„Rusko-ukrajinská válka ještě není válkou budoucnosti. Je to pouze válka přechodného období. Ale je to naše válka, která formuje nová pravidla. My, Ukrajinci, svou krví a touhou po vítězství formujeme nové vzorce nové války. Války, která bude válkou budoucnosti,“ zdůraznil ukrajinský generál a varoval Evropu před setrváváním u zastaralých a již nyní nepoužitelných obranných doktrín. Tam, kde selžou a selhávají technologie, totiž podle něj stranám konfliktu nezbývá než nasadit do boje stále více a více svých lidí.
„Dodržování včerejších pravidel války nepovede k dnešním (nebo zítřejším) úspěchům. Toto vědomí může zachránit mnoho životů. Musíme se začít vyrovnávat s důsledky nových pravidel války. – Tuto citaci jsem si vzal od amerického generála ve výslužbě Stanleyho McChrystala,“ řekl Zalužnyj s tím, že závěrem citace bylo, „jinak nás všechny čeká zánik“.
„Ale já bych to řekl kategoricky: jinak všichni zemřeme,“ uzavřel ukrajinský generál Valerij Zalužnyj.