Ve čtvrtek se sešla Legislativní rada vlády se záměrem projednat návrh zákona o státním zastupitelství, který předložila sama jeho předsedkyně Marie Benešová. Ovšem ministryně spravedlnosti byla pouze u začátku diskuze o kontroverzním návrhu zákona a během odpoledních hodin odjela do Sněmovny. Na programu bylo přitom ještě projednávání druhého bodu, zákona o soudech a soudcích.
Jak dopadlo samotné jednání není prozatím známo, ale Benešová si dává na čas. Legislativní rada vlády slouží jako důležitý poradní v oblasti její legislativní činnosti, a tak může značně ovlivnit i konečné znění jednotlivých zákonů. Ministryně tak připravuje vše pro hladký průběh schválení její verze návrhu zákona, který prozatím ovšem do dolní komory stále nedoputoval. Leží zde pouze opoziční verze, která byla připravena ve spolupráci s organizací Rekonstrukce státu.
Již teď ovšem zaznívají z řad nevládních poslanců hlasy, že šéfka resortu spravedlnosti připravuje spolu s premiérem likvidaci nezávislého státního zastupitelství. Kritikům vadí hlavně zkrácené funkční období z deseti na sedm let. ,,Reálně hrozí, že bude kauzu Čapí hnízdo přezkoumávat nejvyšší státní zástupce, který může být vládou trestně stíhaného premiéra kdykoliv odvolán. To je absurdní,“ komentuje lídr TOP 09 Jiří Pospíšil. I podle samotného nejvyššího státního zástupce Pavla Zeman jde především o snahu o co nejrychlejší přeobsazení funkcí. ,,Jde o trik na voličích, že chce Babiš nezávislé státní zastupitelství, ale ve skutečnosti až za tři roky,“ dodává europoslanec.
A dalším problémem má být také plánovaná změna, že v ministryní předkládaném návrhu je výběr nejvyššího státního zastupitelství v kompetencích samotného resortu. I když Benešová opakovaně oponuje tím, že kromě dvou zástupců ministerstva a dalších dvou ze státního zastupitelství bude ve výběrové komisi i nezávislý soudce.
I přesto se současným návrhem nesouhlasí dokonce ani koaliční ČSSD. Předseda poslaneckého klubu strany Jan Chvojka na pondělní tiskové konferenci uvedl mimo jiné i to, že koaliční partneři jsou sice od toho, aby hledali kompromis, ale pokud by se nenašel, tak by to problém byl.
Na druhou stranu šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek tvrdil, že koalice návrh ještě neřešila a prozatím se pouze domluvila, že bude téma probíráno na příští koaliční radě. Uzavřel tak tím, že prozatím žádný spor nevidí, protože se o tom zkrátka ještě nebavili. Na námitky novinářů, že Chvojka již avizoval, že novelu nepodpoří, pokrčil pak Faltýnek pouze rameny. Připravovaná legislativní změna o státním zastupitelství by se tak mohla stát dost možná i bodem sváru mezi vládními stranami. Samotné projednávání opozičního modelu by mělo přijít na řadu už v průběhu aktuální schůze dolní komory.