
Gabrielius Landsbergis FOTO: European Peoples Party, wikimedia, CC BY 2.0 Council.gov.ru, wikimedia, CC BY 4.0
FOTO: European Peoples Party, wikimedia, CC BY 2.0 Council.gov.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Bývalý litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis shrnul postřehy a pocity, které si odváží z Mnichovské bezpečnostní konference. Americký prezident chce rychlý mír a účet za tuto rychlost má zaplatit Evropa. Putin má důvod slavit. Dokonce i Čína by prý možná mohla pro Ukrajinu vyjednat lepší mírové podmínky než USA. Jediná naděje je rozhodná akce. Důsledky nečinnosti budou pro Evropu katastrofální, varuje exministr.
„Zas jednou se vracím z Mnichovské bezpečnostní konference ve skleslé náladě. Během všeho toho hluku USA signalizovaly své plány pro Evropu a věci začaly být jasnější, ale rozhodně nejsou dobré,“ píše Landsbergis ve svém příspěvku na sociální síti X.
„Americký prezident chce smlouvu a chce ji rychle. Rychlé smlouvy stojí víc kupujícího, ale USA nejsou ochotny ten účet zaplatit. Takže cenu bude muset zaplatit Ukrajina,“ píše Landsbergis.
„Spojené státy nejsou již spokojeny s rolí hlavního garanta bezpečnosti v Evropě. Probíhají rozhovory o částečném stažení vojáků a je zjevný přesun priorit na jiné kontinenty. Současná americká administrativa nevidí EU tak jako dřív – kulturně se zdá být propojená s hnutími v rámci Evropy zaměřenými na její zničení. A to vyvolává velmi znepokojivou otázku – jaké jsou nyní americké zájmy v Evropě?“ ptá se bývalý šéf litevské diplomacie.
Lansbergis píše, že se toto všechno děje ve velmi nevhodném čase. Takže musíme velice vážně přemýšlet o tom, jak by se to mohlo vyvinout. Podle něj je scénář následujících událostí zhruba takový: Trump uzavře dohodu s Putinem. Ta bude nepřijatelná pro Ukrajinu. Evropa následně buď zakročí, anebo vyklidí pozici jiným hráčům, což bude Rusko, případně Čína.
„Existuje vysoká pravděpodobnost, že setkání mezi Putinem a Trumpem vyústí v dohodu,“ píše Landsbergis. „Putin je v pozici, aby si řekl o všechno. Mohl by požadovat volby, okupovaná území a ukrajinskou neutralitu. Všechny tyto nápady již byly nadneseny,“ varuje exministr s tím, že pokud s tím Trump bude souhlasit, což by klidně mohl, Putin oslaví kompletní vítězství a řekne, že dostal všechno, oč usiloval. Hrozba sankcí by se na něj vztahovala jen v případě, že by nesouhlasil s jednáním, ale on souhlasit bude, myslí si expolitik.
„Prezident Trump pak svou dohodu pohodí u evropských dveří jako mrtvou kočku a řekne berte, nebo nechejte být. Pak bude na Evropě, aby se rozhodla, zda se postaví za Ukrajinu a podpoří odmítnutí dohody,“ konstatuje Landsbergis s tím, že pokud Evropa Ukrajinu nepodpoří jako celek, bude se země muset spolehnout na menší okruh věrných spojenců. „Putin se stane odvážnějším, což bude znamenat další války na Ukrajině, v Moldavsku, v Gruzii a dále,“ myslí si expolitik.
Podle Landsbergise má Evropa dostatek technických možností, aby se přizpůsobila nové výzvě a dokázala na ni odpovědět, pokud však zůstane nerozhodná, riskuje, že se do hry vloží jiní hráči, což jí v žádném případě nebude ku prospěchu.
„Vždycky jsem cítil, že Čína hledá možnost, jak vystoupit jako vítěz, a to je znepokojivě možné,“ zvažuje Landsbergis. Pokud USA a Evropa nenabídnou Ukrajině bezpečnost, Čína by mohla vstoupit do tohoto procesu a využít své páky, které na Rusko má. „Mohla by dokonce nabídnout lepší dohodu, než je ta Trumpova,“ myslí si.
Ukrajina má toho podle něj Číně hodně co nabídnout, ať už jde o obnovu výstavby, přístavy, nebo zemědělskou produkci. Čína by tak postupně mohla jako ochránce Ukrajiny začít nahrazovat roli Američanů a bránit Rusům v postupu na východní hranici Evropské unie. Země na východě Evropy by se staly závislé na čínské ochraně a organizované vyděračství by se rozšířilo na západ.
Jedinou cestou, jak se vyhnout katastrofickým scénářům, je podle litevského exministra obnovení evropského odhodlání bránit se od Ukrajiny až po Portugalsko. Jinak podle něj čeká Evropu obnova kontinentu po další devastující válce, což bude mnohem obtížnější.
„Vracím se z Mnichova do Litvy s temnými myšlenkami v hlavě. A přestože akceptuji, že výroky učiněné americkým viceprezidentem jsou nezbytný lék pro letargickou Evropu, modlím se jen, aby lék nezabil pacienta,“ uzavírá Landsbergis své myšlenky.